Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej uważa, że ten rok jest przełomowy dla energetyki wiatrowej na lądzie, ale też dla tej, która będzie za 5 lat. Jego zdaniem OZE to przyszłość, ale to nie oznacza, że zaszkodzi ono górnikom i Śląskowi.
- Mamy technologie, które mogą być naszym atutem w czasie transformacji energetycznej kraju. Jednocześnie zapewniam, że energetyka wiatrowa nie zabierze pracy górnikom. Chcemy iść ręka w rękę z energetyką konwencjonalną. Chcemy zapewniać stabilne zatrudnienie. Rozmawiamy, jak przekwalifikować osoby z sektora węglowego, dać im alternatywę. Nie chcemy zaszkodzić Śląskowi. Tu, w tym regionie, jest potencjał w kadrach, które będą potrzebne w energetyce wiatrowej. Stworzymy 44 tys. miejsc prawy w najbliższych latach. Nie boję się tu przyjeżdżać, bo przyjeżdżam z konkretną ofertą – mówił Gajowiecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020 w Katowicach.
Podkreślił zasługi resortu klimatu i konkretne działania, które przekuły się w nowe, korzystne dla energetyki wiatrowej przepisy, w tym w tarczy antykryzysowej.
- Branża to doceniła. A pamiętajmy, że elementy dla turbin wiatrowych są produkowane w Polsce. Kupuje je cała Europa – mówił.
Dodał, że branża, którą reprezentuje, nie potrzebujemy już dotacji finansowych ze strony państwa.
- Jesteśmy już na innym etapie. Teraz potrzebujemy wsparcia takiego jak edukacja, przekwalifikowanie ludzi, analizy, raporty – podsumował Gajowiecki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.