Siedem nowych odwiertów realizowanych jest obecnie w kraju przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Powstają one zarówno na złożach odkrytych niedawno, jak i tych rozpoznanych przed kilkunastu laty.
Na Górnym Śląsku realizowany jest odwiert Orzesze-1. Znajduje się on w Ornontowicach na terenie leśnym. Jesienią 2019 r. rozpoczęto tam prace. Ich celem ma być m.in. rozpoznanie możliwości pozyskiwania metanu z pokładów węgla kamiennego oraz tak zwanego gazu ziemnego zamkniętego.
W województwie zachodniopomorskim realizowany jest odwiert Dargosław-2K. Jego całkowita planowana głębokość ma wynosić 3250 m. W 2016 r. odkryto tam złoże gazu w miejscowości Uniestowo w gminie Brojce w powiecie Gryfickim.
Prace prowadzone są także we wsi Tuchola pod Sierakowem w zachodniej Wielkopolsce, niedaleko Międzychodu. Tamtejsze złoże ropy odkryte zostało w 2004 r. Wiosną 2020 r. natomiast podjęto prace przygotowawcze do realizacji odwiertu.
Prócz tego PGNiG realizuje obecnie cztery odwierty w województwie podkarpackim. Grochowice-1K, Nowe Sady-1, Kramarzówka-3 oraz Zapałów-3K. Ten ostatni, położonym w miejscowości Wólka Zapałowska w gminie Wiązownica, powstaje jest na złożu wysokometanowego gazu ziemnego.
- Aktualnie na terenie całej Polski PGNiG prowadzi eksploatację ropy naftowej i gazu ziemnego ponad 2 tys. odwiertów. Co roku spółka wykonuje około 30 odwiertów, w tym odwierty badawcze, poszukiwawcze, rozpoznawcze i eksploatacyjne. W ciągu 7 miesięcy roku 2020 prowadziliśmy prace łącznie w 16 odwiertach - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Spółka prowadzi obecnie prace poszukiwawcze m.in. w województwach: pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, małopolskim czy podkarpackim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.