Wzmożoną frekwencję zanotowała Kopalnia Złota w Złotym Stoku w drugim miesiącu wakacji. Jak wynika z obliczeń, w sierpniu zwiedziło ją 40 564 osób. To o ponad dziesięć tysięcy więcej niż w sierpniu 2019 r.
Złotostocka kopalnia jest od kilku lat jedną z najchętniej odwiedzanych nieczynnych kopalń na terenie Sudetów. Ćwierć wieku temu nic nie zapowiadało, że Złoty Stok stanie się miejscem, gdzie masowo zatrzymywać się będą samochody jadące trasą z Górnego Śląska na ziemię kłodzką. Gdy w 1996 r. udostępniono część wyrobiska dawnej kopalni rud arsenu i złota, do końca tamtego roku obejrzało je zaledwie około 10 tys. osób.
W odróżnieniu od funkcjonujących wtedy zabytkowych kopalń w Zabrzu, Tarnowskich Górach czy Wieliczce, gospodarze złotostockiej kopalni postawili na zwiedzanie poprzez zabawę. W opowieści przewodników wplatane były legendy i przypuszczenia, a trasa w kopalni została wzbogacona o elementy zupełnie niezwiązane z górnictwem. Pojawiły się w niej np. zjeżdżalnia rynnowa znana z basenów, laboratorium alchemika ze szklanymi naczyniami, czy wystawa tabliczek ostrzegawczych z czasów PRL.
Wieść o nietypowej kopalni zaczęła się rozchodzić po Polsce, w 2005 r. zwiedziło ją już 86 tys. turystów. Ta liczba mogła wtedy imponować, jednak obecnie więcej turystów zagląda do dawnej kopalni rud arsenu w ciągu trzech letnich miesięcy. W lipcu 2020 r. kopalnia zanotowała frekwencję na poziomie 30 062 osób, a w sierpniu o jedną trzecią większą. W sumie więc w dwa wakacyjne miesiące sztolnie i wyrobiska poarsenowe obejrzało 70 626 osób. Jest to mniej więcej taka sama liczba, jaką zanotowano za lipiec i sierpień 2019 r.
Kopalnia arsenu w Złotym Stoku zakończyła fedrowanie z końce marca 1961 r. W późniejszych latach część jej wyrobisk służyła do transportu kolejką wąskotorową urobku z kamieniołomu, znajdującego się powyżej jednej z kopalnianych sztolni. W innej sztolni funkcjonowało podziemne ujęcie wody. Od 1996 r. część wyrobisk jest dostępna do zwiedzania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.