Mimo wprowadzenia w minioną niedzielę powakacyjnej korekty rozkładu jazdy, z części sezonowych pociągów będzie można skorzystać jeszcze dziś, 31 sierpnia, i jutro, 1 września.
Większość pociągów wakacyjnych zakończy kursowanie we wtorek, 1 września. Tego dnia po raz ostatni mieszkańcy Knurowa będą mogli o godz. 7.21 wsiąść do pociągu Wolin zdążającego ze Świnoujścia do czeskiego Bohumina. Również 1 września rano ostatni raz do Bohumina przyjedzie nocny pociąg Wydmy, kursujący z Łeby przez Bytom, Tychy i Wodzisław Śląski. Także 1 września rano pociąg Korsarz dotrze znad morza przez Górny Śląsk do Krakowa, a pociąg Pirat - do Bielska-Białej.
Do nielicznych wyjątków pociągów wakacyjnych, które zobaczymy na torach jeszcze w pierwszych dniach roku szkolnego, należy nocny pociąg Podhalanin. Łączy on Szczecin z Zakopanem przez Rzepin, Poznań, Tarnowskie Góry, Tychy i Żywiec. Skład ten po raz ostatni wyruszy 8 września ze Szczecina, a nazajutrz z Zakopanego.
Gdy jedne pociągi kończą bieg, inne wracają na tory. Pociąg pospieszny Mehofer, tak jak przed pandemią, od minionej niedzieli ponownie jeździ swoją wcześniejszą trasą z Krakowa do Szczecina przez Częstochowę Stradom i Lubliniec. Do 29 sierpnia kursował on w skróconej relacji Szczecin - Rzepin - Wrocław. Natomiast pociąg Bory Tucholskie jeździ już w pełnej relacji. W wakacje na części trasy tego pociągu kursowała zastępcza komunikacja autobusowa.
- Sytuacja związana z ograniczeniami kursowania pociągów w związku z epidemią wynikała z ograniczonej frekwencji. Przewoźnicy wracają na trasy, uzależnione to jest ograniczeniami związanymi z rygorami sanitarnymi - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Na powrót części składów trzeba będzie poczekać dłużej. Dopiero w październiku po wakacyjnej przerwie wróci na tory pociąg Klimczok z Bielska-Białej do Wrocławia przez Żory i Rybnik. Zobaczymy go na tej trasie tylko w niedzielne wieczory. Nie jest to jednak związane z sytuacją epidemiczną, lecz z uruchomieniem tego pociągu z myślą o studentach dojeżdżających spod Beskidu Śląskiego do Rybnika, Opola cz Wrocławia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.