Jak rodziła się Solidarność? Poniżej prezentujemy kalendarium wydarzeń z 1980 roku opracowane na podstawie Encyklopedii Solidarności.
1 lipca
Rozpoczynają się strajki w związku z podwyżkami cen i żądaniami podwyżek płac. Strajkują: WSK PZL-Mielec (do 5 VII), Zakłady Mechaniczne Ursus w Warszawie (do 4 VII), Sanocka Fabryka Autobusów Autosan, Fabryka Obrabiarek Specjalizowanych Ponar w Tarnowie, Zakłady Metalurgiczne Pomet w Poznaniu (do 4 VII), kierowcy Transbudu w Tarnobrzegu zatrudnieni przy budowie elektrowni Połaniec.
Pomimo trwających obrad Biura Politycznego KC PZPR sprawa strajków nie zostaje na nich poruszona.
2 lipca
W kraju wybuchają kolejne strajki, m .in. w na niektórych wydziałach Huty Warszawa i w filii Zakładów Mechanicznych Ursus w Ostrowie Wielkopolskim. Komitet Samoobrony Społecznej „KOR” wydaje oświadczenie, w którym apeluje do robotników o prowadzenie protestów w sposób zorganizowany i odpowiedzialny, a także o zachowanie solidarności między strajkującymi załogami: „Załogi muszą mieć świadomość, że tylko solidarne działanie może przynieść dodatnie skutki”.
Na warszawskim Żoliborzu zostaje uruchomiony punkt zbierania informacji o strajkach i przekazywania ich polskojęzycznym rozgłośniom na Zachodzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.