Według nowego raportu Nuclear Decommissioning Authority (NDA), brytyjskiego organu ds. likwidacji obiektów jądrowych, teren po byłej eksperymentalnej elektrowni jądrowej Dounreay Nuclear Power Development Establishment (Dounreay) w Szkocji powinien być dostępny dla innych zastosowań za 313 lat.
Dounreay niedaleko szkockiego miasta Thurso w hrabstwie Caithnness było brytyjskim ośrodkiem rozwoju badań nad szybkimi reaktorami w latach 1955-1994 utworzonym na potrzeby Brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (United Kingdom Atomic Energy - UKAEA). Zlokalizowane były tam dwa reaktory prędkie i jeden reaktor termiczny, a także linie do przetwarzania paliwa jądrowego. Pierwszy z reaktorów otoczony jest stalową kopułą o 42-metrowej średnicy (znanej również jako Dome), nadal stanowiącą część krajobrazu okolicy. Był to jedyny reaktor chłodzony ciekłym metalem zamiast wody lub pary.
NDA, który od 1 kwietnia 2005 r. jest właścicielem ośrodka, stwierdził, że bezpieczne użytkowanie terenu po likwidacji Dounreay o powierzchni 148 akrów (ok. 60 ha) będzie możliwe po 2333 r. Dodano, że "wiarygodne opcje" dla wykorzystania obszaru w przyszłości zostaną opracowane w ciągu najbliższych dwóch lat. Operatorem placówki pozostaje nadal UKAEA.
Od 1994 r., kiedy w Dounreay doszło do wycieku paliwa, zakład jest w stanie likwidacji. Obecnie trwają tam prace demontażowe infrastruktury, które wycenione zostały na 2,9 mld funtów i obejmują, m.in. rozbiórkę reaktorów oraz odzyskiwanie odpadów z miejsca zwanego Szybem, w którym w latach 1959-1977, na głębokości 65,4 m, były składowane odpady radioaktywne. Według raportu NDA, odpady z Szybu mają zostać usunięte do 2029 r. Ponadto wykonane zostaną prace związane z kształtowaniem krajobrazu.
Do 2036 r. ośrodek ma podlegać kontroli i nadzorowi. Po 2036 r. grunty mają leżeć odłogiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.