Należąca do spółki Tauron Ekoenrgia elektrownia wodna Wrzeszczyn na rzece Bóbr znajduje się od niedawna na... Szlaku Zamków Piastowskich. Zmiana przebiegu szlaku dokonana została w lipcu br.
Jak wyjaśnia autor koncepcji zmiany szlaku, prof. Jacek Potocki z Katedry Zarządzania Strategicznego i Logistyki na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze, w poprzednim przebiegu Szlak Zamków Piastowskich prowadził na północny zachód od Jeleniej Góry ruchliwą asfaltową szosą. Z tego powodu odcinek tej trasy od wsi Siedlęcin przez Strzyżowiec do Pokrzywnika został skasowany. Od Siedlęcina poprowadzono go brzegiem Bobru i Jeziora Wrzeszczyńskiego. Natomiast dalej, od zapory na Bobrze we Wrzeszczynie aż do Pokrzywnika, zielone znaki szlaku zamków umieszczono w miejscu dotychczas przebiegającego tam szlaku żółtego. Ten ostatni kończy się teraz przy elektrowni.
Dzięki temu turyści wędrujący Szlakiem Zamków Piastowskich mogą obejrzeć z bliska elektrownię wodną Wrzeszczyn. Elektrownia ta zbudowana została w latach 1926-1927. Jest jedną z siedemnastu elektrowni wchodzących w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Jelenia Góra. Jej moc wynosi 4400 kilowoltoamperów. Posiada dwie turbiny. Spad wody następuje z wysokości 15,5 m.
Znakowany na zielono Szlak Zamków Piastowskich liczy około 150 km. Łączy zamek Grodno w Zagórzu Śląskim z zamkiem Grodziec w gminie Zagrodno. Wrzeszczyńska elektrownia wodna nie jest jedynym zakładem spółki Turon Ekoenergia, znajdującym się obecnie przy wspomnianym szlaku. Jego trasa prowadzi bowiem także obok trzech elektrowni Bobrowice pomiędzy Jelenią Górą i Siedlęcinem. Przed lipcową korektą przebiegu szlak ten przebiegał także obok bardziej znanej elektrowni wodnej w Pilchowicach, którą teraz omija.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.