PGG, JSW i PIG-PIB tworzą wspólny model hydrogeologiczny GZW

fot: ARC

Sygnatariusze porozumienia podczas Polskiego Kongresu Górniczego w Lublinie

fot: ARC

Nowa era współpracy Państwowej Służby Geologicznej i przemysłu na Śląsku. Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i Państwowy Instytut Geologiczny – PIB podpisały w trakcie trwania 6. Polskiego Kongresu Górniczego strategiczne porozumienie dotyczące wspólnego rozwoju i wykorzystania modelu hydrogeologicznego Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. To kluczowy krok w kierunku ochrony zasobów wodnych, planowania transformacji terenów pogórniczych i budowy cyfrowej tarczy surowcowej państwa.

Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisały w trakcie przełomowe porozumienie o współpracy, którego celem jest wspólne zarządzanie warunkami hydrogeologicznymi Górnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz rozwój nowoczesnych narzędzi analitycznych wspierających proces transformacji regionu.

Podpisane porozumienie określa zasady przekazania przez PGG i JSW danych geologicznych, hydrogeologicznych i górniczych, które umożliwią dalszy rozwój i aktualizację modelu hydrodynamicznego prognozowanych zmian warunków wodnych w górotworze. Model ten, opracowany w latach 2022–2024 przez ekspertów Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, jest jednym z najważniejszych narzędzi służących do oceny wpływu działalności górniczej na środowisko i systemy wodne regionu.

– To porozumienie pokazuje nową jakość współpracy między przemysłem a nauką. Naszym wspólnym celem jest odpowiedzialne planowanie przyszłości terenów pogórniczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i gospodarce Śląska” – podkreślili zgodni sygnatariusze umowy.

Fundament transformacji regionu – nowa era zarządzania wodami i danymi geologicznymi

Model hydrogeologiczny Górnośląskiego Zagłębia Węglowego – jednego z największych i najbardziej złożonych obszarów górniczych na świecie – to zaawansowane narzędzie analityczne, które pozwala precyzyjnie prognozować i monitorować zmiany w systemach wodnych regionu. Powstał dzięki pracy specjalistów Państwowego Instytutu Geologicznego oraz współpracy z przemysłem, który udostępnił niezbędne dane z eksploatacji i monitoringu.

Model umożliwia identyfikację potencjalnych zagrożeń środowiskowych, analizę wpływu działalności górniczej na wody podziemne i powierzchniowe oraz planowanie działań zabezpieczających w procesie likwidacji kopalń. Będzie on również podstawą przyszłych systemów zarządzania ryzykiem i wspomagania decyzji administracji publicznej i samorządów.

– Podpisana umowa to jeden z najważniejszych kroków w kierunku budowy nowoczesnej infrastruktury geoinformacyjnej, która stanie się fundamentem planowania środowiskowego i gospodarczego w procesie transformacji terenów pogórniczych – powiedział dr hab. inż. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.

Efektem porozumienia będzie skuteczniejsza ochrona wód podziemnych, efektywniejsze planowanie wygaszania eksploatacji i zagospodarowania terenów poprzemysłowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i infrastruktury.

Symbol nowego etapu współpracy nauki i przemysłu

Podpisana umowa jest symbolem nowego modelu relacji pomiędzy sektorem surowcowym a instytucjami naukowymi. Pokazuje, że tylko poprzez połączenie wiedzy, danych i doświadczeń można skutecznie zarządzać dziedzictwem górniczym i planować przyszłość regionów przemysłowych.

– Dzisiejsze porozumienie to ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej infrastruktury geoinformacyjnej państwa. Dzięki zaangażowaniu przemysłu i nauki możemy skuteczniej chronić zasoby wodne, wspierać transformację regionów i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom – zakomunikowano podczas debaty.

Model stanie się podstawą budowanego Centrum Geoinformacji i Cyberbezpieczeństwa PIG-PIB, które połączy dane geologiczne, hydrogeologiczne, przestrzenne i przemysłowe w jeden zintegrowany system. Celem nowego ośrodka będzie wsparcie procesów transformacji terenów pogórniczych, ochrona Głównego Zbiornika Wód Podziemnych, planowanie przestrzenne oraz reagowanie na potencjalne zagrożenia środowiskowe i infrastrukturalne.

Nowe centrum pełnić będzie rolę strategicznego ośrodka analitycznego państwa, a jego działalność stanie się jednym z filarów krajowego bezpieczeństwa surowcowego i wodnego.

– Przekazanie danych i budowa wspólnego modelu to przykład tego, jak powinna wyglądać współpraca państwa i sektora surowcowego w XXI wieku. Naszym celem jest stworzenie systemu, który nie tylko wspiera proces transformacji, ale też buduje cyfrową tarczę ochronną dla gospodarki, środowiska i społeczeństwa” – dodał dr hab. inż. Artur Dyczko.

Nowy fundament bezpieczeństwa surowcowego i środowiskowego

Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania danych do modelu hydrogeologicznego Górnośląskiego Zagłębia Węglowego i jego dalszego rozwoju przez Państwową Służbę Geologiczną to kluczowy krok w kierunku bezpiecznej i odpowiedzialnej transformacji regionu. To przykład tego, jak współpraca przemysłu i nauki realnie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców, ochronę środowiska i przyszłość gospodarki.

Umowa między PGG, JSW i PIG-PIB nie jest jedynie formalnością – to fundament przyszłego systemu ochrony zasobów wodnych, planowania przestrzennego i cyfrowego zarządzania danymi geologicznymi w procesie transformacji. Dzięki niej powstaje spójne, nowoczesne narzędzie wspierające bezpieczeństwo surowcowe i środowiskowe Polski.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?