Główne amerykańskie indeksy zakończyły sesję na plusie, a w przypadku S&P 500 skala zwyżki była największa od dwóch tygodni. Zgodnie z oczekiwaniami Fed utrzymał stopy procentowe w pobliżu zera, podkreślając zagrożenie dla ożywienia w amerykańskiej gospodarce ze strony epidemii koronawirusa. W centrum uwagi inwestorów znalazły się także wyniki kwartalne spółek.
Indeks S&P 500 wzrósł 1,24 proc. do 3258,44 pkt, Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,61 proc. do 26 539,57 pkt. , a Nasdaq poszedł w górę o 1,35 proc. do 10542,94 pkt.
Decydujący o poziomie stóp w USA Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. W ocenie członków komitetu, pandemia koronawirusa nadal stanowi znaczne ryzyko dla gospodarki.
"W świetle ostatnich wydarzeń Komitet postanowił utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie od 0 proc. do 0,25 proc. Komitet oczekuje utrzymania tego docelowego zakresu, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia celów mandatowych" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.
- Przyszła ścieżka wzrostu PKB w USA jest nadzwyczaj niepewna. Obecny wzrost liczby przypadków koronawirusa stanowi obciążenie dla gospodarki - ocenił na konferencji prasowej po posiedzeniu szef Fed Jerome Powell.
- Było to zgodne z tym, czego oczekiwaliśmy - ocenił decyzję FOMC Gregory Faranello z AmeriVet Securities.
Jednym z ciekawszych wydarzeń środowej sesji był wzrósł kursu Eastman Kodak o ponad 300 proc. Prezydent USA Donald Trump ogłosił umowę o współpracy z pionierem fotografii w zakresie produkcji składników leków generycznych w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Handel został zatrzymany wkrótce po otwarciu w środę z powodu zbyt wielkiej zmienności.
Akcje Kodak wzrosły ponad trzykrotnie we wtorek, co było najlepszym dniem w historii po tym, jak rząd USA przyznał firmie pożyczkę w wysokości 765 mln dol. na rozpoczęcie produkcji składników leków na mocy ustawy o produkcji obronnej, pierwszej w swoim rodzaju. Kodak od lat balansuje na granicy upadłości.
Uwaga inwestorów koncentruje się także na wynikach spółek za II kwartał. O niemal 3 proc. spadły notowania Boeinga, a ponad 4 proc. zniżkował kurs akcji General Eletric. Obydwie spółki zanotowały w II kwartale wyższe straty niż oczekiwał rynek, choć General Eletric pokazał wyższe od prognoz przychody.
Niemal 2 proc. zniżkowały akcje General Motors, choć w tym wypadku strata była niższa (50 centów na akcję vs. 1,66 dol. na akcję) od szacunków analityków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.