Choć przez większą część czwartkowego, 23 lipca, handlu na GPW główne indeksy znajdowały się nad kreską, to na koniec dnia tylko wskaźnik małych firm pozostał na plusie.
- W pierwszej części dnia nastroje na rynkach były dosyć dobre. Kształtuje je sezon wyników w USA, gdzie prawie 80 proc. dotychczasowych raportów jest powyżej niskich oczekiwań analityków. W połowie dnia nastoje nieco się schłodziły po danych z amerykańskiego rynku pracy, co przełożyło się na przebieg sesji, a duże spółki zakończyły dzień lekkim spadkiem. Pozytywnie wyróżniły się małe spółki, wśród których codziennie można znaleźć takie, które rosną w dwucyfrowym tempie - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora.
Na czwartkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,57 proc., do 1820,25 pkt, WIG zniżkował o 0,49 proc. do 51 890,42 pkt, mWIG40 poszedł w dół o 0,75 proc. do 3647,47 pkt.
sWIG80 rósł piątą sesję z rzędu, wzrósł o 0,47 proc. do 14 762,1 pkt. i jest najwyżej od lutego 2018 r.
Obroty na GPW wyniosły 1047 mld zł, z czego 640 mln zł przypadło na spółki z WIG20.
WIG20 rozpoczął czwartkowe notowania na plusie i przez większą część dnia utrzymywał się nad kreską w około 10-punktowym przedziale wahań. Ostatnie dwie godziny notowań przyniosły jednak ochłodzenie nastrojów i zarówno WIG20, jak i rosnący wcześniej DAX, znalazły się pod kreską.
W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w dół o 0,1 proc., a S&P 500 spadał 0,2 proc.
Pod kreską znalazło się 9 z 15 indeksów sektorowych notowanych na GPW. Największy spadek zanotowała odzież - w dół o blisko 3 proc.
Z kolei najmocniej w górę poszedł indeks górniczy i zyskał 3,1 proc. W ramach wzrostów w sektorze w górę o 3,5 proc. poszedł kurs KGHM, najmocniej w WIG20. Bogdanka wzrosła o blisko 5 proc., najmocniej wśród średnich firm.
Krystian Brymora zwrócił uwagę, że kurs KGHM znajduje się od pewnego czasu w trendzie wzrostowym, a jego notowaniom pomagają rosnące ceny surowców i metali szlachetnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.