W wieku 51 lat, we wtorek, 21 lipca 2020 r., zmarł dr hab. inż. Marek Wesołowski, prof. Politechniki Śląskiej, wieloletni pracownik Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej (obecnie Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej).
Dr hab. inż. Marek Wesołowski urodził się 16 lutego 1969 r. w Zabrzu. W 1995 r. ukończył studia magisterskie na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, po których został słuchaczem studiów doktoranckich. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 2001 r.
W tym też roku rozpoczął pracę zawodową w Instytucie Eksploatacji Złóż (obecnie Katedra Eksploatacji Złóż) Politechniki Śląskiej na stanowisku adiunkta. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2017 r., a w 2019 r. został zatrudniony na stanowisku profesora Politechniki Śląskiej.
Główny zakres jego działalności naukowej obejmował tematykę modelowania numerycznego ruchów górotworu i powierzchni terenu powodowanych eksploatacją górniczą. Był autorem i współautorem czterech publikacji książkowych, ponad 70 artykułów naukowych zamieszczonych w czasopismach zagranicznych i krajowych, a także kilkudziesięciu referatów wygłoszonych na konferencjach w kraju i poza jego granicami. Brał czynny udział w realizacji szeregu prac naukowo-badawczych, w tym dla przemysłu górniczego.
Profesor Marek Wesołowski ma duże zasługi w zakresie dydaktyki. Brał udział w opracowywaniu i doskonaleniu programów kształcenia na kierunku górnictwo i geologia. Jako specjalista z zakresu modelowania numerycznego prowadził zajęcia dla wszystkich rodzajów studiów i specjalności. Pod jego opieką przygotowano ponad 100 prac dyplomowych (magisterskich i inżynierskich). Był wspaniałym pedagogiem cieszącym się szacunkiem i uznaniem wśród studentów i kadry akademickiej. Od 2017 r. zajmował stanowisko zastępcy kierownika ds. dydaktyki Katedry Eksploatacji Złóż. Był także pełnomocnikiem dziekana ds. zdalnej edukacji oraz kierownikiem laboratorium komputerowego.
Znaczący dorobek naukowy profesora Marka Wesołowskiego znalazł uznanie w środowisku akademickim i branżowym. Wyrazem tego były otrzymane nagrody JM Rektora Politechniki Śląskiej, odznaczenia państwowe i odznaki resortowe, a także członkostwo w prestiżowych organizacjach naukowych i branżowych.
Był osobą cenioną i lubianą przez pracowników i studentów. Zawsze życzliwy, prawy, koleżeński, służący wszechstronną pomocą i radą.
Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kościele pw. Chrystusa Króla w Gliwicach w sobotę, 25 lipca, o godz. 9.00.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu św. Wojciecha w Gliwicach (przy ul. św. Wojciecha) po nabożeństwie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.