- To będzie bardzo duży fiskalny impuls dla europejskiej gospodarki, z dużym bezpośrednim udziałem Polski - ocenił główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, odnosząc się do zawartego porozumienia na szczycie UE ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy.
Porozumienie zawarte na szczycie UE we wtorek nad ranem zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość budżetu UE na kolejna siedmiolatkę wyniesie 1,074 bln euro.
Jak poinformował we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących.
"Jest deal. Po drugim najdłuższym szczycie w historii UE (dłużej trwał tylko szczyt w Nicei w 2000 r.) jest porozumienie ws. funduszu odbudowy i nowego wieloletniego budżetu UE. To będzie bardzo duży fiskalny impuls dla europejskiej gospodarki, z dużym bezpośrednim udziałem Polski" - czytamy we wtorkowym, 21 lipca, wpisie Piotra Bujaka na Twitterze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.