W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może poruszać się w kierunku 4,50 - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych obligacji skarbowych powinny pozostać stabilne.
-Jedną z ważniejszych obserwacji jest to, że mamy bardzo mocny spadek zmienności na rynku złotego. W koszyku walut regionu niższą zmienność ma tylko korona czeska, która tradycyjnie jest bardziej stabilna - powiedział kierownik departamentu analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki.
Sawicki zwrócił uwagę, że zmienność implikowana 3-miesięcznych opcji jest obecnie na poziomach sprzed pandemii. Spada także zmienność śródsesyjna.
- Wynika to z tego, że nastroje na rynkach są dobre. Przeważają nadzieje na szybkie opracowanie szczepionki na COVID-19, przeważa także zadowolenie z danych makroekonomicznych. Na dalszym planie są natomiast obawy o rozwój pandemii, sytuację epidemiczną w USA i możliwe opóźnienie odmrażania gospodarki. Widoczny jest zatem apetyt na ryzyko, złoty nie chce jednak na tym zyskiwać ze względu na czynniki lokalne. Są nimi niechęć RPP do silnego złotego i ekstremalnie niski poziom realnych stóp procentowych - powiedział.
- Co prawda w tej sytuacji nikt póki co nie chce sprzedawać złotego, a z kupowaniem inwestorzy jeszcze czekają, ale wygląda na to, że rośnie prawdopodobieństwo wyjścia kursu EUR/PLN ponad poziom 4,50. Widać to po coraz słabszych przejściowych umocnieniach i wygaszaniu tych ruchów w kierunku 4,50. Kurs powinien w najbliższym czasie pozostać na zbliżonych poziomach do obecnego, czyli w okolicy 4,47-4,51 - dodał.
Ekonomista ocenił, że przy kursie 4,52/EUR byłby już lekko niedowartościowany względem krótkoterminowych fundamentów.
Dodał, że w przypadku EUR/USD w najbliższym czasie możliwe będzie niewielkie odrobienie strat po dwukrotnym fiasku zepchnięcia dolara na nowe minima w tym tygodniu. Kurs USD/PLN może przy tym poruszać się między 3,92 a 3,97.
W trakcie piątkowej sesji na krajowym rynku długu skarbowego rentowności poszły w dół o 2 pb na środku i na długim końcu krzywej.
- Na rynkach długu powinniśmy obserwować stosunkową stabilizację. W przypadku krajowych obligacji 10-letnich rentowność powinna krążyć wokół poziomu 1,35 proc. Jeśli chodzi o papiery 2-letnie poziomem stabilizacji byłoby około 0,1-0,12 proc. - powiedział Sawicki
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.