W piątek, 17 lipca, swoje 46. urodziny świętują Zakłady Górnicze Rudna należące do KGHM Polska Miedź. To właśnie tego dnia w 1974 r. nastąpiło uroczyste przekazanie ich do eksploatacji.
ZG Rudna są zlokalizowane na Dolnym Śląsku, na północ od Polkowic. Są uznawane za jedną z największych głębinowych kopalń rudy miedzi na świecie. Dobowe wydobycie wynosi 40 tys. t rudy miedzi, natomiast rocznie wydobywanych jest tu około 11,6 mln t.
Złoże Rudna wyróżnia się w KGHM największą miąższością, która sięga nawet kilkunastu metrów. Jego średnia miąższość wynosi obecnie ponad 4 m, a rudy o miąższości ponad 3 m stanowią aż 70 proc. zasobów.
ZG Rudna zaprojektowano bazując na doświadczeniach zdobytych w czasie budowy i eksploatacji kopalń Lubin i Polkowice. Wprowadzono tu najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne odmienne od wcześniej stosowanych w Zagłębiu Miedziowym. Eksploatacja złoża na terenie ZG Rudna prowadzona jest w trzech rejonach wydobywczych: GG-1, GG-2, GG-3.
W kopalni działa 10 szybów (3 wydobywcze, 4 wentylacyjne i 3 zjazdowo-materiałowe) o głębokości od 941 do 1244 m. Proces produkcyjny realizowany jest z zastosowaniem systemów eksploatacji komorowo-filarowych. Urabianie skał odbywa się przy pomocy techniki strzałowej, zarówno w fazie robót udostępniająco-przygotowawczych, jak i eksploatacyjnych. Odstawa urobku z przodków realizowana jest przy pomocy maszyn ładująco-odstawczych i wozów odstawczych. Transport poziomy odbywa się poprzez przenośniki taśmowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.