W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może kierować się w stronę 4,48 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności krajowego długu pozostaną stabilne na niskich poziomach, a obecne wyceny będą w krótkim terminie wspierane przez czwartkowe posiedzenie EBC.
- Wydaje się, że w najbliższych dniach kurs EUR/PLN albo będzie się stabilizował albo nastąpi próba odreagowania po wtorkowym umocnieniu, która skieruje kurs w stronę 4,48 lub lekko powyżej - powiedział strateg rynku walutowego PKO BP Jarosław Kosaty.
Ekonomista zwrócił uwagę, że w krótkim terminie, w przeciwieństwie do EUR/USD oraz EUR/CHF, które wyraźnie rosną, globalna poprawa nastrojów ma niewielkie przełożenie na złotego.
- Od wczoraj złoty umocnił się wobec euro, ale skala tego ruchu jest wyraźnie mniejsza niż na innych walutach. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej nie zrobiła nic, żeby wesprzeć złotego, a raczej podkreśliła, że aktualne poziomy są relatywnie zbyt silne względem sytuacji gospodarczej i mogą być problemem dla szybszego powrotu do normalności - powiedział.
Ocenił, że potencjał do umocnienia złotego jest ograniczany także przez dane makroekonomiczne wskazujące na wolniejszy od oczekiwanego wzrost gospodarki niemieckiej.
- Polski rynek reaguje na koniunkturę w strefie euro, a ta pozostaje umiarkowana. Retoryka EBC w ostatnim czasie wskazuje bardziej na ryzyka niż sygnały za ożywieniem gospodarczym w kształcie litery V - dodał.
RYNEK DŁUGU
W trakcie środowych notowań na krajowym rynku długu rentowności obligacji skarbowych pozostały bez większych zmian.
- Mimo wzrostu popytu na ryzykowne aktywa, co powinno sugerować potencjał do wzrostu rentowności, dochodowości obligacji na rynkach bazowych, a także krajowych, notowane były z niewielką zmiennością na poziomach zbliżonych do wtorkowego zamknięcia - powiedział strateg rynku stopy procentowej PKO BP Mirosław Budzicki.
W jego ocenie środowe publikacje danych makroekonomicznych, takie jak inflacja, a także aukcja BGK, nie miały wpływu na notowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.