W złożach eksploatowanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo występują nie tylko ropa naftowa i gaz ziemny. Znajdują się tam w mniejszych ilościach inne pierwiastki i związki chemiczne, w tym np. siarka i hel. Znajdują one przemysłowe zastosowanie i w tym celu prowadzi się ich odzyskiwanie i wzbogacanie. W bliskiej przyszłości spółka ma zamiar zająć się produkcją także innego gazu, który można by odzyskiwać ze złóż. Jest nim wodór.
Dlaczego dotąd nie pozyskiwano tego pierwiastka?
- Gaz ze złóż eksploatowanych PGNiG zawiera jedynie śladowe ilości wodoru, w związki z czym pierwiastek ten nie jest obecnie pozyskiwany. Występowanie w gazie ziemnym wodoru w tak niewielkich ilościach nie stwarza dodatkowego zagrożenia - wyjaśnia Biuro Prasowe PGNiG.
Sytuacja jednak ma ulec zmianie, gdyż PGNiG zamierza zająć się wykorzystaniem wodoru jako paliwa. Spółka podpisała umowę, w wyniku której mają zostać zaprojektowana i zbudowana stacja badawcza, służąca do tankowania pojazdów napędzanych paliwem wodorowym. Ma ona powstać w Warszawie w dzielnicy Wola. Natomiast w 2022 r. w Odolanowie ma powstać instalacja do produkcji wodoru przy użyciu paneli fotowoltaicznych.
- PGNiG ogłosiło niedawno nowy program wodorowy. Poza produkcją zielonego wodoru z OZE jesteśmy zainteresowani, także produkcją wodoru z gazu ziemnego - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.