Z internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta ponad dwie trzecie dorosłych Polaków (68 proc.), czyli prawie tyle samo co przed rokiem (69 proc.) - poinformował w poniedziałek, 13 lipca, CBOS. Dodano, że niemal połowa ogółu dorosłych Polaków ma konto w jakimś serwisie społecznościowym.
"Obecność online zależy przede wszystkim od wieku, a w mniejszym stopniu także od poziomu wykształcenia, który to ma znaczenie głównie w przypadku starszych respondentów. Korzystanie z internetu jest niemal powszechne wśród osób poniżej 35. roku życia, a także bardzo częste wśród mających od 35 do 54 lat, których zdecydowana większość również jest online" - napisano w wynikach badań CBOS "Korzystanie z internetu".
Dodano, że użytkownicy internetu stanowią ponad połowę wśród respondentów w wieku 55-64 lat. Z kolei offline pozostaje dwie trzecie ankietowanych mających od 65 do 74 lat i dziewięciu na dziesięciu najstarszych badanych - powyżej 75. roku życia.
Jak informuje CBOS, relatywnie najwięcej użytkowników internetu jest wśród osób mających wyższe wykształcenie, a najmniej wśród badanych z wykształceniem podstawowym, co jednak w przypadku tej drugiej grupy w znacznym stopniu warunkowane jest starszym wiekiem.
Z badania wynika, że korzystaniu z internetu sprzyja aktywność zawodowa (deklaruje je 85 proc. pracujących i 48 proc. niepracujących), co również jest w pewnym stopniu pośrednio zdeterminowane przez wiek.
W grupie pracujących relatywnie najmniej użytkowników sieci jest wśród rolników (58 proc.) oraz robotników niewykwalifikowanych i wykwalifikowanych (70 proc. i odpowiednio 77 proc.), natomiast wśród kadry kierowniczej i specjalistów, techników i średniego personelu, pracowników administracyjno-biurowych oraz prywatnych przedsiębiorców korzystają z niego niemal wszyscy (ponad 90 proc.).
Jak podaje CBOS, relatywnie najmniej użytkowników internetu jest na wsi (59 proc.), a zauważalnie więcej niż przeciętnie w dużych miastach, szczególnie w półmilionowych i większych (82 proc.).
Z badania wynika, że obecnie niemal wszyscy użytkownicy internetu (96 proc., tj. 65 proc. ogółu dorosłych) korzystają z sieci bezprzewodowo poprzez takie urządzenia, jak smartfon, tablet czy laptop. Najszybszy wzrost liczby użytkowników mobilnych przypada na pierwsze trzy lata bieżącej dekady.
Bezprzewodowo z sieci korzystają wszyscy internauci poniżej 35. roku życia i niemal wszyscy w wieku 35-54 lat. Również wśród starszych badanych ogromna większość zalicza się do użytkowników mobilnych.
Co drugi respondent korzystający z internetu (51 proc.) uruchamia aplikacje internetowe tylko wówczas, kiedy chce coś zrobić, np. coś sprawdzić lub skontaktować się z kimś, a niemal tyle samo badanych (49 proc.) cały czas jest online - na bieżąco otrzymują oni informacje i mogą na nie reagować. Ten drugi sposób korzystania z sieci wyraźnie zyskał na popularności w ciągu ostatniego roku. Wcześniej - rok i dwa lata temu - wskazywało go około jednej trzeciej internautów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.