Piątek na Wall Street przyniósł solidne wzrosty dzięki nadziejom na skuteczny lek przed Covid-19, chociaż inwestorzy w dalszym ciągu obawiają się o wzrost liczby przypadków koronawirusa w USA, co może negatywnie wpłynąć na odbicie w gospodarce. Rosnące akcje m.in. Netflixa pociągnąły Nasdaq do kolejnego ostatnio historycznego rekordu.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 369 punktów, czyli 1,44 proc. i wyniósł 26.075,30 pkt.
S&P 500 zwyżkował 1,05 proc. i wyniósł 3.185,04 pkt.
Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,66 proc., do 10.617,44 pkt.
- Niewłaściwie zarządzany kryzys zdrowia publicznego w wielu stanach oznacza, że korzyści krótkoterminowe z szybkiego otwarcia gospodarek zmienią się w średniookresową powolność we wzroście działalności gospodarczej, gdy dystansowanie społeczne zostanie ostatecznie zniesione, a lęk przed zarażeniem pozostanie. Widać teraz, że gospodarka USA wkracza w III kw. ze znacznie mniejszą dynamiką wzrostu, niż wcześniej oczekiwano - powiedział Gregory Daco, główny ekonomista ds. USA w Oxford Economics.
- Zwyżkowy trend nadal trwa na większości wskaźników, ale ta sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo nieznacznie mniejszego ukierunkowania rynków w nadchodzących tygodniach, ponieważ inwestorzy mogą czekać na znaczny postęp w zwalczaniu pandemii, zanim zwiększą swoją ekspozycję na bardziej ryzykowne aktywa - powiedział Pierre Veyret, analityk techniczny w ActivTrades.
Akcje Wells Fargo szły w górę o 1,5 proc. Media podają, że bank zamierza zwolnić dziesiątki tysięcy pracowników w celu redukcji kosztów wobec kryzysu po pandemii koronawirusa.
W przyszłym tygodniu rozpoczyna się sezon wyników w USA za III kw. Swoje sprawozdania finansowe przedstawią m.in. JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo, Goldman Sachs, BNY Mellon, Citigroup, BlackRock, Johnson & Johnson, Netflix i Alcoa U.S.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w czerwcu spadły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku spadły o 0,8 proc. Analitycy spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,4 proc. mdm, a po wyłączeniu cen żywności i energii oczekiwali +0,1 proc. mdm wobec, odpowiednio: -0,4 proc. i -0,1 proc. miesiąc wcześniej. Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,3 proc. mdm, a rdr wzrósł o 0,1 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.