Dobrym tempem rozpoczęła drugi tydzień lipca kopalnia Mysłowice-Wesoła. Jeszcze w maju, przed ogłoszeniem przestoju, załodze Oddziału G4 udało się z powodzeniem uzbroić ścianę 580 w pokładzie 510, partia B1 na poziomie 665 m.
Zaraz po zakończeniu rozruchu ściany górnicy musieli przejechać kombajnem pod chodnikami zlokalizowanymi w pokładzie 501.
- Nie była to łatwa operacja, ale niezbędna do wykonania. Chodzi bowiem o partię nadległą. Obawialiśmy się pogorszenia warunków stropowych, ale na szczęcie tak się nie stało. Ściana jest wysoko wydajna, liczy 4,5 m wysokości – wyjaśnia Wiesław Chyłek, dyrektor techniczny kopalni Mysłowice-Wesoła.
Ściana nie jest jednak wolna od zagrożeń. Za to wysoka i zagrożona pożarami endogenicznymi, o wybiegu 700 m.
Postęp ma znaczenie
- Prowadzimy szereg działań profilaktycznych między innymi podawanie mieszaniny popiołowo-wodnej do jej zrobów. Najważniejszy jest jednak postęp, ok. 4 do 5 m dobowo. Wówczas minimalizujemy prawdopodobieństwo samozapalenia się węgla. Urabiamy ją kombajnem KSW – opowiada Adam Poławski, nadsztygar górniczy.
Równolegle mysłowicka kopalnia prowadzi wydobycie dwiema innymi ścianami: 01 w pokładzie 510 w partii A o wysokości ok. 3 m oraz ścianą 553 zlokalizowaną w pokładzie 510, w partii Dw.
W planie na br. jest też uruchomienie ściany 411 w pokładzie 416, w poziomie 665. Górnicy prowadzą ponadto intensywne roboty przygotowawcze w partii 501 Az, w pokładzie 510 Aw. Tam również planowane są ściany, ale dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Ściany 04 w pokładzie 510 oraz 515 w pokładzie 501 prowadzone będą w dużym zagrożeniu metanowym oraz tąpaniowym. Konieczne będzie stosowanie profilaktyki, od strzelań wstrząsowych po odmetanowanie wyprzedzające z chodników i stale obserwacje.
Do partii Aw górnicy będą dojeżdżali przenośnikami do jazdy ludzi. W kopalni Mysłowice-Wesoła jest ich coraz więcej. Cztery są w ciągłym użyciu, piąty znajduje się w fazie budowy.
- Obecnie załoga korzysta z dwóch przenośników, którymi docieramy do partii Aw i tam też budujemy trzeci. Dwa prowadzą do partii Az. Przewóz dołowy kołowy, a także kolejkami podwieszanymi został zminimalizowany – wskazuje Wiesław Chyłek.
Kopalnia prowadzi także prace w 10 przodkach, siedmiu własnych i trzech, które drążą brygady firm zewnętrznych. Drążone jest także połączenie wentylacyjne do partii Aw, kanały wodne na poziomie 865 m. Inwestycja służyć będzie w przyszłości do odwadniania poziomu 865 m. W ogóle uproszczeniu ma ulec cały system odwadniania kopalni. Niebawem rozpoczną się prace związane z modernizacją podsadzkowni oraz budową instalacji do wytwarzania i podawania mieszaniny popiołowo-wodnej.
Rotacja brygad
- W robotach przygotowawczych notujemy pewne zaległości. Są one spowodowane pandemią koronawirusa. W maju mieliśmy przerwę na przygotówkach. We wszystkich przodkach prace zostały wstrzymane – przyznaje dyrektor techniczny.
Pandemia nie dotknęła mysłowickiej kopalni w stopniu takim, jak chociażby zakłady Staszic czy Jankowice. W marcu, wobec podejrzenia zarażeniem koronawirusem, objęto kwarantanną 23 osoby. Nie stwierdzono jednak zarażenia wśród tych pracowników. W kwietniu 2020 r. 8 kolejnych osób objęto kwarantanną. Absencja w marcu i kwietniu była nieznacznie zwiększona utrzymując się na poziomie, z jakim zwykle kopalnia ma do czynienia w okresie wakacyjnym. Wydobycie w tym okresie opierało się na dwóch ścianach wydobywczych 01 i 553. W maju jeden pracownik z pozytywnym wynikiem testu przebywał na zwolnieniu lekarskim. W czerwcu dwie osoby objęto kwarantanną, ale nie stwierdzono u nich zakażenia covid-19.
Załoga wykonywała swoje zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem robót. 25 maja 2020 r. uruchomiona została wspomniana ściana 580. Z początkiem czerwca 2020 r., w związku z wprowadzeniem postojowego, ograniczono zatrudnienie do 68 proc. załogi. Pozostali pracownicy przebywali na postojowym, urlopach lub zwolnieniach lekarskich. Pomimo ograniczonego zatrudnienia i utrudnionych warunków górniczo-geologicznych, zakład utrzymał zaplanowane zadania produkcyjne.
Odpowiednia organizacja pracy załogi, zwłaszcza rotacja brygad, umożliwiła bezpieczne prowadzenie robót związanych z utrzymaniem frontów robót, a więc eksploatacją ścian i prowadzeniem przodków. Po trzytygodniowej przerwie załoga płynnie przystąpiła do normalnego rytmu pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.