Instalowanie we wszystkich parkomatach w Bytomiu opcji płatności bezgotówkowych zakończył tamtejszy Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Modernizacja 74 parkomatów kosztowała ok. 60 tys. zł; miasto jest pierwszym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z taką funkcjonalnością.
Bytom jest jednym z kilku miast Metropolii, w którym parkomaty są połączone z systemem elektronicznej Śląskiej Karty Usług Publicznych. Wdrożony w 2015 r., z kilkuletnim opóźnieniem, system ŚKUP krytykowany jest jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny.
W założeniu karta miała być rodzajem portmonetki, umożliwiającej opłacanie różnych usług publicznych świadczonych przez samorządy regionu. W praktyce natomiast, oprócz płatności za komunikację miejską, używana bywa do zbliżeniowego opłacania parkowania w wybranych miastach.
Parkomaty ŚKUP nie obsługiwały jednak dotąd płatności kartami bankowymi. Jak podał w czwartek bytomski magistrat, instalacja potrzebnego do tego oprogramowania obsługującego porty zbliżeniowe w bytomskich parkomatach przebiegła bez opóźnień, a kierowcy coraz chętniej korzystają z tej możliwości.
Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez bytomski MZDiM, obecnie 30 proc. wszystkich płatności w parkomatach realizowanych jest bezgotówkowo, z czego 17 proc. to płatności za pomocą karty, a 13 proc. za pośrednictwem urządzeń mobilnych (przez aplikacje SKYCASH, moBILET, CitiPark APP). Pozostali użytkownicy Strefy Płatnego Parkowania nadal wrzucają do parkomatów monety.
W czwartkowej informacji bytomscy samorządowcy zapewnili ponadto, że w związku z pandemią, ekrany dotykowe w tamtejszych parkomatach są regularnie dezynfekowane. Opłaty za parkowanie w centrum obowiązują w dni robocze w godzinach 9 -17 (przed urzędem miasta w poniedziałki 8-17.30, a w pozostałe dni robocze 8-15; pierwsza godzina jest tam bezpłatna).
W czasie epidemii koronawirusa część miast regionu - m.in. wobec braku możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych - zawiesiła pobór opłat za parkowanie, np. Tychy motywowały to m.in. brakiem możliwości stałej dezynfekcji ekranów dotykowych w swoich parkomatach ŚKUP (podobne urządzenia działają m.in. w Chorzowie czy Katowicach).
W Chorzowie przywrócono pobór opłat na początku maja. Katowice nie zrezygnowały z płatnych parkingów, jednak praktycznie nie egzekwowały ich opłacania. Gliwice, dysponujące siecią parkomatów odrębną od systemu ŚKUP, zaleciły korzystanie z płatności za parkowanie za pomocą aplikacji mobilnych.
Koordynująca działanie systemu ŚKUP Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia prowadzi prace zmierzające do jego unowocześnienia lub zastąpienia innym rozwiązaniem. Chodzi m.in. o wprowadzenie płatności zbliżeniowych kartami płatniczymi w pojazdach komunikacji miejskiej czy przeniesienie szeregu funkcjonalności do urządzeń mobilnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.