Otrzymanie od Gazpromu przelewu na 1 606 mln dol. kończy proces implementacji wyroku arbitrażu - oświadczył w środę, 1 lipca, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. To historyczny moment dla firmy i dla Polski - dodał.
Jak wyjaśnił Kwieciński, Gazprom już we wtorek informował o dokonaniu przelewu, ale "pieniądze miały długą drogę przez banki amerykańskie i fizycznie na naszym koncie znalazły się w środę rano".
Prezes PGNiG dodał, że kwota 1 606 mln dol., jaką otrzymała spółka, jest wyższa od 1,5 mld dol. o których mówiła.
- W tej kwocie jest nadpłata, ponieważ w niektórych miesiącach sytuacja była mniej korzystna dla partnerów rosyjskich, a PGNiG za gaz nie dopłacało - wyjaśnił.
Dlatego w w najbliższych dniach polska spółka dokona płatności w wysokości ok. 90 mln dol. na rzecz Gazpromu, która to kwota będzie wyrównaniem powstałych niedopłat. Ostatecznie dla PGNiG zostanie właśnie ok. 1,5 mld dol. - dodał Kwieciński.
Prezes PGNiG wyraził zadowolenie, że implementację wyroku zakończono w ciągu 3 miesięcy od jego wydania. Zaznaczył, że uniknięto żmudnej procedury egzekucji, która Ukrainie zajęła lata. Szybkie tempo jest ważne również dla reputacji Gazpromu - wskazał
- W relacjach z Gazpromem bywało różnie, ale przez ostatnie miesiące prowadziliśmy trudny, twardy, ale biznesowy dyskurs, a przez pierwsze tygodnie po wydaniu wyroku współpraca jest w miarę solidna - ocenił również Kwieciński.
Prezes PGNiG dziękował również za wsparcie prezydentowi Andrzejowi Dudzie, rządowi i poszczególnym jego członkom.
Odnosząc się do odzyskanych od Gazpromu pieniędzy Kwieciński stwierdził, że spółka chce je wykorzystać na inwestycje. Jak dodał, uważa, że dzięki temu zastrzykowi gotówki PGNiG w tym orku przeznaczy największe środki na inwestycyjne ze wszystkich spółek w Polsce.
Zaznaczył jednocześnie, że wyniki operacyjne i finansowe PGNiG są bardzo dobre, niezależnie od wyniku arbitrażu.
30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty, i zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.