Należący do Polskiej Grupy Górniczej Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych działa według nowej strategii. Polega ona na poszerzeniu oferty i ukierunkowaniu działalności w zakresie prowadzenia specjalistycznych robót górniczych, których kopalnie nie są w stanie wykonać siłami własnej załogi, a nawet firm zewnętrznych.
Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych powstał 23 lata temu. W 2016 r. stał się jednym z oddziałów Polskiej Grupy Górniczej. Działalność zakładu poszerzona została o roboty związane z odmetanowaniem ścian. Zakupiony został sprzęt specjalistyczny, w tym wiertniczy. Firma wprowadziła nowatorską metodę wiercenia otworów posługując się nowoczesnym sprzętem przeznaczonym do tego typu robót. Jest to wiertnica kierunkowa wyposażona w silniki wgłębne do kierowania otworów wraz z urządzeniami pomiarowymi w tym inklinometrami do kontroli trajektorii wykonywanych otworów.
Dzięki współpracy z KGHM Polska Miedź w kopalni Rudna w Polkowicach przeszkolono pracowników i osoby dozoru ZGRI w zakresu obsługi wiertnicy oraz technologii wykonywania wierceń kierunkowych.
Obecnie ponad siedmiuset osobowa załoga Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych wykonuje roboty w siedmiu zakładach górniczych Polskiej Grupy Górniczej. Głównie w zakresie drążenia i przebudowy wyrobisk. Prace realizowane są kombajnami chodnikowymi typu AM-50, R-150 i MR-340 z podajnikami taśmowymi typu Sigma lub Skat.
W kopalni Bolesław Śmiały brygady ZGRI wykonały chodniki przyścianowe o długości ok. 1250 m pod dwie ściany. Kolejne wyrobiska, pod następne dwie, są w trakcie realizacji. W kopalni Piast-Ziemowit ruch Piast wykonana została rozcinka ściany 373a o rekordowym wybiegu 2 tys. m. Z kolei w ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit brygady ZGRI rozpczęły wykonywanie robót inwestycyjnych związanych z drążeniem wyrobisk kapitalnych, niezbędnych do udostepnienia pokładu 209 i 215 w części zachodniej obszaru Bieruń II. W ruchu Ziemowit załogi ZGRI prowadzą rozcinkę pokładu 209 w parceli „D”. Do tej pory zrealizowano już wyrobiska dla dwóch ścian o wybiegu ponad 2 km.
W ub.r górnicy z ZGRI wykonali ponad 11 km wyrobisk wraz z przebudowami i odtworzeniami. Na najbliższe miesiące planowana jest intensyfikacja robót przygotowawczych i udostępniających w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.