- Wykonawcę koncepcji Roweru Metropolitalnego wyłoniła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - podały w poniedziałek władze GZM. Chodzi o przygotowanie założeń spójnego systemu roweru miejskiego dla 41 tworzących Metropolię miast i gmin.
O rozstrzygnięciu po orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej postępowania na wykonanie koncepcji Roweru Metropolitalnego poinformował podczas poniedziałkowej sesji zgromadzenia Metropolii przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak.
- Wykonawca - konsorcjum firmy DS. Consulting oraz A2P2 z Gdańska - będzie miał 120 dni na przygotowanie koncepcji, która będzie stanowiła analizę możliwości wdrożenia systemu Roweru Metropolitalnego pod względem technicznym, prawnym i ekonomicznym" - zasygnalizował przewodniczący.
- Na tej podstawie będziemy wdrażać system Roweru Metropolitalnego - według założeń, które wypracujemy razem z gminami i wykonawcami - zapowiedział Karolczak przypominając, że na razie, od maja 2020 r. ruszył kolejny sezon integracji rowerów miejskich na obszarze GZM.
Oznacza to finansowanie wymiany rowerów między systemami działającymi w pięciu miastach: Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Chorzowie, Tychach oraz w Sosnowcu. Obejmują one łącznie 1,5 tys. jednośladów, dostępnych na ok. 160 stacjach wypożyczeń.
Wszystkie te systemy - na podstawie odrębnych umów - obsługuje obecnie spółka Nextbike Polska. Od wiosny 2019 r. staraniem GZM stały się one interoperacyjne, co oznacza możliwość wypożyczenia roweru w jednym mieście i zwrotu w innym.
W ub. sezonie użytkownicy zintergrowanych w GZM systemów wypożyczali w nich rowery blisko 800 tys. razy. Wykonali ok. 43 tys. przejazdów między miastami. Najchętniej przemieszczali się między Katowicami i Chorzowem (ok. 23 tys. razy), Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi (3,9 tys.) oraz Katowicami i Siemianowicami (ok. 2,3 tys.).
Zintegrowany system wypożyczalni obejmuje rowery standardowe. Inne typy rowerów: familijne, cargo, dziecięce czy z fotelikami do przewozu małych dzieci, należy nadal zwracać w obrębie tego samego miasta. Łącznie w 2019 r. Metropolia dofinansowała 3,6 tys. relokacji.
Według wcześniejszych zapowiedzi Rower Metropolitalny miałby ruszyć w 2021 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.