EUR/PLN może zwyżkować w najbliższych dniach w kierunku 4,4850 - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego dochodowość SPW może nieznacznie spadać na całej długości krzywej.
- Dzisiejsze notowania były kopią poprzednich sesji. EUR/PLN próbował przebić trwale poziom 4,4660, ale skończyło się to fiaskiem, być może ze względu na fakt, że brakowało impulsów do istotniejszych zmian, bo kalendarz odczytów makro był niemal pusty - powiedział analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.
- Widzimy jednak potencjał do osłabienia się złotego i spodziewamy się, że kurs EUR/PLN pójdzie w górę, być może nawet na początku lipca, w kierunku 4,4850 - dodał.
W przypadku głównej pary światowej, jego zdaniem należy spodziewać się jej stabilizacji na poziomach zbliżonych do obecnych.
"Na rynkach widać obawy o nawrót koronawirusa. Wzrost awersji do ryzyka powinien sprzyjać walutom uznawanym za bezpieczne w niepewnych czasach. Gdyby tylko na tym oprzeć rozumowanie, to dolar powinien zyskać. Problem w tym, że obawy o nawrót epidemii i potencjalne ponowne lockdowny dotyczą w dużej mierze właśnie gospodarki amerykańskiej. Dlatego sądzę, że okolice 1,12 w krótkim terminie dla EUR/USD zostaną utrzymane" - zaznaczył ekspert.
RYNEK DŁUGU
Podczas poniedziałkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności na środku i długim końcu krzywej poszły w górę, zaś na krótkim końcu odnotowały minimalne spadki.
"Wczorajsza pierwsza tura wyborów prezydenckich nie miała większego przełożenia na notowania długu i rynki przyjęły ją ze spokojem. Niewielkie zmiany miały miejsce też na rynkach bazowych. Sadzę, że jest jeszcze pewien, bardzo nieznaczny, potencjał do spadków rentowności. Możliwe, że na krótkim końcu przebijemy się przez 0,10 proc. i podążymy nawet w kierunku 0,08 proc., a na długim końcu dochodowość spadnie do 1,35 proc." - powiedział analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,638 proc. (bez zmian), a niemieckich -0,465 proc. (+1,3 pb).
poniedziałek poniedziałek piątek 15.42 9.42 15.35
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.