- Polacy zasługują na dobry i przyjazny transport kolejowy, który likwiduje wykluczenie komunikacyjne - powiedział w środę, 17 czerwca, w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że transport kolejowy, jak żaden inny, sprzyja środowisku.
- Kiedy przez ostatnie lata mówimy o skutkach likwidacji linii kolejowych, o skutkach degradacji szlaków kolejowych w Polsce w ostatnich 30 latach (...), to nigdzie lepiej i wyraźniej jak w Węgorzewie nie widać skutków tej barbarzyńskiej polityki transportowej państwa - mówił podczas konferencji na nieczynnym dworcu kolejowym minister Adamczyk.
Dodał, że przez tamte lata zlikwidowano kilkanaście tysięcy kilometrów linii kolejowych. - Przez tamte lata mieszkańcom takich miejscowości, jak Węgorzewo, Korsze, Kętrzyn i Gołdap wmawiano, że likwidacja linii kolejowych to droga do postępu, do budowy nowego systemu transportowego, a dziś widzimy, że ta droga to droga barbarzyńców, którzy niszczyli szlaki kolejowe w Polsce - ocenił Adamczyk.
Jak wskazał, w Węgorzewie udało się ocalić linię kolejową przed całkowitą likwidacją i dewastacją, bo zaopiekował się nią samorząd powiatowy.
Mówił, że w innych częściach regionu czy w innych województwach samorządów nie było na to stać.
- Na stacji kolejowej w Węgorzewie musimy potwierdzić, że nie ma już miejsca na realizację tej polityki zwijania Polski. Polska musi się rozwijać. Polska musi nadrabiać zaległości wynikające z tej nieodpowiedzialnej polityki naszych poprzedników- podkreślił.
Dodał, że mieszkańcy wielu miejscowości na Warmii i Mazurach i wielu miejscowości w południowo-zachodniej Polsce, ale także na Podkarpaciu, zasługują na to, by móc korzystać z bezpiecznego, przewidywalnego i komfortowego transportu kolejowego. - Ten transport kolejowy służy Polsce, Polakom, ale i środowisku, bo przecież nie ma bardziej czystej formy transportu jak właśnie transport kolejowy - ocenił.
- Polska i Polacy zasługują na dobry i przyjazny transport kolejowy, bo to jest plan prezydenta Andrzeja Dudy. Likwidujemy wykluczenie komunikacyjne Polaków, tak zdecydował rząd premier Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Nam nie brakuje odwagi, aby wypełniać służebną rolę wobec Polaków mieszkających w małych, średnich i dużych miejscowości, w aglomeracjach, ale i takich miejscowościach jak Węgorzewo - mówił Adamczyk.
Minister wręczył odznaki "Zasłużony dla kolejnictwa" dwóm pasjonatkom, które działają w Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie: Barbarze Grąziewicz - Chludzińskiej i Oldze Sachryń. W muzeum, które znajduje się w budynku starego dworca, zgromadzono przez ostatnie lata kilkaset eksponatów związanych z kolejnictwem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.