Węzeł Blachownia na autostradowej obwodnicy Częstochowy, w ciągu autostrady A1, otworzyła w środę rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - przekazał rzecznik jej katowickiego oddziału Marek Prusak. Oznacza to, że dostępne są wszystkie węzły na tym odcinku.
Autostradową obwodnicę od węzła Częstochowa Południe do węzła Częstochowa Północ otwarto dla ruchu tranzytowego 23 grudnia ub. roku. Na niewykończonej jeszcze trasie obowiązuje ograniczenie prędkości; niedostępne początkowo były też dwa węzły: Częstochowa Jasna Góra (z drogą krajową nr 43) i Częstochowa Blachownia (z drogą nr 46).
Pierwszy z nich otwarto 15 lutego. W środę Prusak przekazał, że drugi z nich udostępniono tego dnia po godz. 9. - zgodnie z lutową deklaracją szefa GDDKiA Tomasza Żuchowskiego jeszcze przed wakacjami.
- Dzięki otwarciu węzła Częstochowa Blachownia możliwy będzie wjazd na autostradę A1 i zjazd z niej do Częstochowy oraz w kierunku Lubliniec - Opole, Szczekociny. To bardzo dogodne kolejne połączenie do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Zadowoleni będą również kierowcy pojazdów ciężarowych - będzie to duże ułatwienie dla ciężkiego ruchu tranzytowego korzystającego z drogi krajowej nr 46 - zaznaczył Prusak.
W ub. roku udostępniono kierowcom liczący łącznie blisko 60 km fragment autostrady A1 - między Pyrzowicami (w pobliżu lotniska Katowice) do włączenia w drogę krajową nr 1 na północ od Częstochowy. Jako pierwszy, w sierpniu ub. roku, otwarto liczący 33 km fragment od Pyrzowic do węzła Częstochowa Południe (stara nazwa węzła: Zawodzie).
Przed Bożym Narodzeniem GDDKiA otworzyła też dla tranzytu główną trasę autostrady A1 wokół Częstochowy - o długości ok. 24 km, wraz z dwoma węzłami: Częstochowa Północ i Częstochowa Południe. Kierowcy mogą tamtędy omijać Częstochowę głównymi jezdniami A1, bezkolizyjnie połączonymi z rozbudowywaną krajową "jedynką".
Według wcześniejszych informacji Dyrekcji prace wykończeniowe na autostradowej obwodnicy Częstochowy mogą potrwać przez cały 2020 r. Na początku lutego br. podpisano umowę na montaż ekranów wzdłuż trasy: panele dźwiękochłonne, panele odbijające i przeciwolśnieniowe.
Z kolei 2 kwietnia GDDKiA podpisała umowę na wykonanie oświetlenia na węzłach: Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra, Częstochowa Blachownia, a także w rejonie miejsc obsługi podróżnych Wierzchowisko oraz Gorzelanka.
Do zakończenia inwestycji pozostało jeszcze m.in. rozstrzygnięcie przetargu na budowę miejsc obsługi podróżnych oraz obwodu utrzymania autostrady, który ruszył pod koniec maja br. Zamówienie polega na wybudowaniu: czterech MOP-ów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, obwodu utrzymania autostrady Lgota wraz z infrastrukturą towarzyszącą, a także dróg dojazdowych i urządzeń bezpieczeństwa - wraz z uzyskaniem zgód na użytkowanie.
Na razie wszystkie cztery zamawiane MOP-y zostaną wybudowane w pierwszej klasie. Oznacza to, że znajdą się na nich: jezdnie manewrowe, stanowiska postojowe (parking), urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie. Dopuszcza się wyposażenie MOP-ów klasy I w obiekty małej gastronomii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.