O 0,3 mln t CO2 zmniejszył się ślad węglowy Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej w minionym roku. Głównym sposobem JSW na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne jest wychwytywanie i zagospodarowanie kopalnianego metanu.
Czym jest ślad węglowy? To całkowita ilość gazów cieplarnianych, która została wyemitowana przy stworzeniu danego produktu lub wyemitowana przez daną osobę lub jej działanie. Naukowcy są zgodni, że to właśnie produkcja coraz większej ilości gazów cieplarnianych (w głównej mierze CO2, choć w tej grupie jest również metan, który wzmaga efekt cieplarniany jeszcze bardziej) przez człowieka powoduje wzrost średniej temperatury na Ziemi i kryzys klimatyczny.
Grupa JSW, która jest największym producentem metanu w Polsce, już trzy lata temu podjęła działania służące precyzyjnemu określeniu śladu węglowego, co w jej przypadku oznacza łączną emisję gazów cieplarnianych spowodowanych działaniem grupy, zarówno w części górniczej, jak i koksowniczej. W 2017 r. w spółce powstał specjalny zespół, który zajmuje się mierzeniem śladu węglowego oraz koordynuje działania związane z jego obniżeniem. Jak argumentowali przedstawiciele JSW, oprócz chęci obniżania emisji wpływ na to ma również polityka międzynarodowych instytucji finansowych, które coraz częściej zmniejszają swoje zaangażowanie w sektorze węglowym.
Głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, wynikającym z działalności Grupy, jest metan pochodzący z wentylacji wyrobisk kopalnianych oraz dwutlenek węgla z procesów spalania paliw w segmencie koksowniczym.
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Grupie realizowane jest głównie poprzez maksymalizację wykorzystania energetycznego gazu z odmetanowania kopalń. W wyniku wykorzystania ujmowanego metanu do produkcji energii w układach wysokosprawnej kogeneracji w 2019 r. uzyskano zmniejszenie jego emisji do atmosfery o ok. 76,9 mln m sześc. (o ok. 3 proc. więcej w porównaniu do 2018 r.).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.