Aż o 95 proc. mniejszą frekwencję, niż rok wcześniej, zanotowała w maju Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Obiekt funkcjonuje z zachowaniem zasad sanitarnych, jednak są miejsca, do których nie wpuszcza się turystów.
Złotostocka kopalnia wstrzymała przyjmowanie turystów 14 marca. Powodem była sytuacja epidemiczna. Od 1 maja wznowiono sprzedaż pamiątek oraz działalność gastronomiczną, początkowo tylko w formie sprzedaży posiłków na wynos. Natomiast 8 maja udostępniono trasę podziemną, jednak nie w pełnym wymiarze.
W odróżnieniu od zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza, w Złotym Stoku postanowiono na razie nie oferować pływania łodziami w sztucznie zalanym odcinku Sztolni Gertruda. Niedługo po otwarciu trasy podziemnej ruszyła kopalniana kolejka wąskotorowa. Przejazd kolejką do wylotu sztolni stanowi ostatni punkt zwiedzania wyrobisk dawnej kopalni rud arsenu i złota. Ze względu na pandemię w wagonikach kolejki pasażerowie umieszczani są w odstępach lub też siadają rodzinami. Grupy zwiedzające są niewielkie, liczą zazwyczaj do 10 lub do 15 osób. W minionym roku byłoby to nie do pomyślenia w tak licznie obleganej kopalni.
Mimo wszystko ruch w złotostockiej kopalni w maju był nieporównywalnie mniejszy w stosunku do lat poprzednich. Wpłynęło to na odwołanie autokarowych wycieczek z młodzieżą szkolną. Jak nas poinformowała Elżbieta Szumska z Kopalni Złota, o ile w maju 2019 r. kopalnię zwiedziło 44 360 osób, to w maju 2020 r. turystów było tylko 2260 - czyli dwudziestokrotnie mniej.
Złotostocka kopalnia była jedną z pierwszych, które wznowiły działalność w czasie pandemii na początku maja. Obecnie zamknięte pozostają jeszcze Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz dawna podziemne kopalnia piasku w Tomaszowie Mazowieckim. W tej ostatniej zakończono już wymianę obudowy drewnianej i obecnie obiekt czeka na decyzję tomaszowskiego Urzędu Miejskiego zezwalającą na wznowienie ruchu turystycznego. Nieczynna w tym sezonie jest też neolityczna kopalnia krzemienia w Krzemionkach, gdzie trwa większy remont.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.