W Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej w środę, 3 czerwca, rozpoczęła się akcja protestacyjna. Huta od 2016 r. jest własnością Węglokoksu. Jak poinformowali związkowcy z Solidarności i Sierpnia 80 spółka nie realizuje porozumień, które zostały zawarte we wrześniu i grudniu 2019 r. Wówczas strony ustaliły, że będą współdziałać na rzecz restrukturyzacji zakładu i zajmą się sprawą jego zadłużenia.
„Mimo prób dialogu i informowania Organów Państwowych o problemach związanych z realizacją porozumienia oraz pogarszającej się kondycji Huty Pokój SA i całej branży hutniczej, nie widzimy żadnych działań mających zmienić zaistniałą sytuację. Wyżej wymienione czynniki i fatalne nastroje społeczne zmuszają organizację związkowe do zdecydowanych działań. Załoga, jak i całe środowisko związane z Hutą Pokój SA są zawiedzione i zniesmaczone. Nierealizowanie porozumień przez Węglokoks SA, brak dialogu ze stroną społeczną, składanie obietnic przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o uratowaniu Huty Pokój pozostają tylko hasłami, które mogą nigdy nie zostać zrealizowane. Jeśli zaistniała sytuacja nie ulegnie zmianie, strona związkowa będzie zmuszona zaostrzyć formy protestu. Nie pozwolimy, by 180-letnie tradycje i ciężka praca wielu pokoleń zostały zniszczone” - napisali związkowcy w oświadczeniu.
Na budynku Huty zawisły także transparenty, na których Węglokoks określono mianem „bandy ignorantów i oszustów”. Do sytuacji odniósł się w rozmowie z portalem netTG.pl rzecznik prasowy Węglokoksu Jarosław Latacz.
- Jesteśmy przede wszystkim oburzeni tymi inwektywami, jakie związkowcy kierują w nasza stronę. Chcielibyśmy przypomnieć, że to właśnie dzięki Węglokoksowi, Huta Pokój mogła funkcjonować w ostatnim czasie. To dzięki Węglokoksowi ma szanse działać w przyszłości. Akurat tak się złożyło, że wczoraj zakończyły się uzgodnienia z PKO BP w sprawie dalszego funkcjonowania zakładu, które gwarantują ludziom pracę. Nie ma w tej chwili innego podmiotu, który byłby zainteresowany wejściem kapitałowym do Huty Pokój. O tym, jaka obecnie jest kondycja branży i jakie problemy czekają na potencjalnych inwestorów, najlepiej świadczy ostatni przetarg dotyczący Huty Częstochowa, gdzie nie było żadnego chętnego na zakup. Tutaj mamy propozycje, w jaki sposób w dalszym ciągu ma funkcjonować zakład. To są jak najbardziej realne i wiarygodne propozycje, dlatego obrzucanie nas inwektywami jest po prostu oburzające. Nikt inny nie gwarantuje Hucie działania w najbliższym czasie - powiedział rzecznik.
Spółka odniosła się do akcji protestacyjnej na swoim profilu w serwisie twitter.
Kilka dni temu Węglokoks zakończył 3miesięczne negocj. z PKOBP dotycz. kredytu, ktorego od roku nie spłacała Huta. Zadłużenie Huty względem WKS i PKO wynosi 230 mln, huta od roku produkuje tylko dzięki angażowaniu kolejnych 80 mln WKS.
Drodzy @Sierpien80 w Hucie Pokój, za kilka dołączycie do ponad 5 tys. Pracowników GK Węglokoks. Może warto nie obrażać tych, dzięki którym wciąż funkcjonujecie?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ta banda związkowych nierobów nie przejmuje się hutą i jej pracownikami tylko własnymi ciepłymi posadami. Wychodzą z założenia: po nas choćby potop. Takie samo podejście do restrukturyzacji mają związkowcy w całym przemyśle. Brak konstruktywnego podejścia do naprawy czegokolwiek, jażeli kompromis to w 100% po myśli związkowców. Takie samo podejście jest też na kopalniach. I na koniec zawsze wina po stronie właścicieli i rządzących, niezależnie z jakich opcji politycznych.
Jak można dalej utrzymuwać za nasze pieniądze takie trupy , walcownia gorąca jak i zim no gięte profile pamiętają czasy CK . Huta ( tylko z nazwy tak naprawdę walcownia) w dzisiejszej dobie nie ma szans na rentowną produkcję , walcuję 2,5 - 3.0 tyś Mg miesięcznie gdyby nie Węglokoks dawno by upadła . Koszt przerobu to pewnie z 800 zł/Mg Węglokoks kupuje im wsad i zleca usługę przewalcowania i golą w abstrakcyjnie nierentownych cenach psując tylko rynek a nie patrząc na koszty wytworzenia . Szybko zamykać a ratować inne zakłądy na Śląsku które mają przyszłość