Krócej pojedziemy z Rybnika do Bielska-Białej, więcej pociągów zatrzyma się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, a na górską trasę wiodącą przez Beskid Makowski po niemal trzech miesiącach przerwy wrócą pociągi. Letni rozkład jazdy Kolei Śląskich zawiera niemało różnic w stosunku do stanu obecnego.
W części przypadków zmiany będą minimalne. Przykładowo z przystanku Suszec Kopalnia w stronę Pszczyny Koleje Śląskie odjeżdżają obecnie w dni robocze o godz. 7.08, 10.03, 16.26 i 19.03, natomiast od połowy czerwca będą o godz. 7.10, 10.07, 16.21 i 19.01. Szybciej dojedziemy na tej trasie do Bielska-Białej, m.in. z powodu skrócenia postojów w Czechowicach-Dziedzicach. Obecnie podróż Kolejami Śląskimi z Rybnika do Bielska-Białej trwa w dni robocze od 74 do 83 min. Po korekcie rozkładu, która nastąpi 14 czerwca, trwać będzie od 68 do 74 min.
Od 14 czerwca więcej pociągów będzie się zatrzymywać na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. W soboty i niedziele pierwszy pociąg odjedzie z tego przystanku już o godz. 7.09 rano, a ostatni - o godz. 21.22. Będzie można stamtąd dojechać do Gliwic, Częstochowy czy do Tychów.
Od 1 lipca ożyje linia Żywiec - Sucha Beskidzka. Ostatni pociąg pasażerski przejechał tamtędy 13 kwietnia. Wprawdzie później, w dniach 1-3 maja i 11-13 czerwca miał tamtędy kursować pociąg Turbacz z Katowic do Rabki, ale został odwołany z powodu sytuacji epidemicznej. Z początkiem lipca zobaczymy na tej trasie pociąg Kolei Śląskich Ornak z Katowic do Zakopanego, który na malowniczym górskim odcinku będzie się zatrzymywać na przystankach Jeleśnia, Hucisko i Lachowice Centrum.
Nie dojedziemy za to przez całe lato pociągami do Skoczowa, Ustronia i Wisły. Zastępcza komunikacja autobusowa Kolei Śląskich będzie prowadzona do tych miejscowości z Chybia, z Czechowic-Dziedzic lub z Bielska-Białej, w zależności od kursu.
Nie dotrzemy koleją także do stacji Zabrzeg i Zabrzeg Czarnolesie, gdyż pociągi z Cieszyna do Katowic w dalszym ciągu będą omijać te stacje, korzystając z objazdu liniami kolejowymi nr 150 lub 693. Obydwa przystanki obsłużone będą komunikacją zastępczą.
Zastępcze autobusy pojawią się w dniu 16 czerwca za część pociągów łączących Katowice z Raciborzem. Autobusy zapewnią tego dnia połączenie na odcinku z Nędzy do Raciborza.
Ani pociągów, ani autobusów zastępczych nie ma na trasie Żory - Strumień - Chybie, gdzie do 8 maja jeździły Koleje Śląskie. W wakacje też nic tamtędy nie pojedzie, a trasa wykorzystywana będzie głównie do wywozu węgla z jastrzębskich kopalń.
Drobne utrudnienia czekają podróżnych w Częstochowie. Pierwszy poranny pociąg Kolei Śląskich z Częstochowy do Katowic w wybrane dni w lipcu i sierpniu będzie jeździć trasą okrężną przez Częstochowę Stradom, ze zmianą kierunku jazdy na tej stacji. To samo dotyczy pociągów wieczornych odjeżdżających z Katowic do Częstochowy o godz. 21.50 i 22.47.
Większych zmian nie będzie na trasie z Oświęcimia przez Bytom do Lublińca, gdzie opóźniono o około dwadzieścia minut odjazd ostatniego wieczornego pociągu.
Dodatkowy postój wyznaczono sobotnio-niedzielnemu pociągowi Salmopol, łączącemu Gliwice z Żywcem przez Knurów. Od niedzieli, 14 czerwca zatrzyma się on także na stacji Przyszowice - o godz. 6.37 w kierunku do Żywca odjedzie z peronu pierwszego, a o godz. 21:03 do Gliwic z peronu drugiego. Poprzednim razem w Przyszowicach pociągi zatrzymywały się dwadzieścia lat temu.
Letnia korekta rozkładu jazdy obowiązywać ma od 14 czerwca do 29 sierpnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.