Do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Sudetach należą wieże widokowe. Budowano je na tych szczytach górskich, gdzie rosnące drzewa uniemożliwiały podziwianie widoków. Od kilku lat taka konstrukcja dostępna jest na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego w Wałbrzychu.
Betonowa wieża widokowa na szczycie Ślęży czy też kamienna wieża na Chełmcu, z której oglądać można panoramę zagłębia wałbrzyskiego, mają od kilku lat konkurentkę. Jest nią stalowa wieża na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, obejmującego zrewitalizowane zabudowania dawnej KWK Thorez, zwanej później ZG Julia. Udostępniono ją w 2014 r. W odróżnieniu od pozostałych sudeckich wież widokowych, w których wchodzi się na górę schodami lub po drabinach, w wałbrzyskiej wieży zamontowano także windę.
Kopalniana wieża ma za sobą kilkuletni okres eksploatacji. Czy konieczne będą w związku z tym jakieś prace konserwacyjne w jej obrębie?
- Wieża widokowa jest nowym obiektem i nie wymaga prac konserwacyjnych. Nie planuje się również zmian w wystroju, gdyż jej największym atutem są rozpościerające się z góry piękne widoki na cały kompleks zabudowy kopalnianej dawnej kopalni Julia i poprzemysłowy krajobraz Wałbrzycha. Widoczne są hałdy, kominy, a także ocalałe pojedyncze wieże szybowe wałbrzyskich kopalń. Wszystko zamyka krajobraz naturalny: pasmo Gór Wałbrzyskich, Kamiennych i górujący nad miastem Chełmiec - stwierdza Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.