Trasa się wydłuży, ale kierowcy pojadą obwodnicami, omijając centra miast. Licząca około 230 km droga krajowa nr 78 za kilka może wyglądać inaczej, niż obecnie. Nie wszystkie samorządy przewidują w tym roku modernizację, bez większych zmian na tej trasie zmian będzie m.in w Bytomiu czy Tarnowskich Górach.
Droga krajowa nr 78 zaczyna się w położonych przy granicy czesko-polskiej Chałupkach. Prowadzi przez Wodzisław Śląski, Rybnik, Gliwice, Zabrze i północne obrzeża Bytomia do Tarnowskich Gór. Tam zmienia się jej kierunek - od grodu gwarków trasa skręca na wschód, biegnąc przez Świerklaniec i dalej obok lotniska w Pyrzowicach, przez centrum Poręby i Zawiercia, a także Jędrzejów, kończąc się w Chmielniku w województwie świętokrzyskim.
Przebudowa DK 78 odbywa się odcinkowo. Kilka lat zmieniono jej przebieg, budując południową obwodnicę Siewierza. Obwodnicy w ciągu tej trasy mają się doczekać także Poręba i Zawiercie - 23 grudnia 2019 r. podpisano umowę na jej budowę. W 2023 r. ma ruszyć budowa obwodnic Szczekocin, Kroczyc i Pradeł, a nieco później - Nakła Śląskiego i Świerklańca.
Wcześniej jednak DK 78 zmieni swój przebieg na terenie Gliwic.
- Obecnie miasto proceduje przeniesienie przebiegu drogi krajowej nr 78 na obwodnicę zachodnią Gliwic. Nowo wybudowana część obwodnicy zachodniej, to jest odcinek od ul. Rybnickiej do ul. Daszyńskiego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, w pierwszym kwartale 2021 r. ma stać się drogą krajową. Docelowo DK 78 na terenieGliwic będzie doprowadzona odcinkiem obwodnicy zachodniej, od ul. Rybnickiej do DK 88. Budowa odcinka obwodnicy, od ul. Daszyńskiego do skrzyżowania z ul. Sowińskiego i ul. Okulickiego obwodnicy zachodniej ma zostać wykonana do końca 2021 r. - informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.
Skromniejsze plany względem swojego odcinka DK nr 78 ma magistrat Bytomia.
- Z uwagi na duże koszty realizacji inwestycji w najbliższych latach Gmina Bytom nie przewiduje przebudowy bytomskiego odcinka drogi krajowej DK78, czyli ul. Żołnierskiej, polegającej na przebudowie odcinków 1-jezdniowych na 2-jezdniowe. Działania Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu skupią się na utrzymywaniu bieżącym nawierzchni jezdni oraz likwidacji ewentualnych zagrożeń w ruchu drogowym. Projekt budowy chodnika i ścieżki rowerowej w ul. Żołnierskiej został ujęty w planie projektów, jednak jego realizacja będzie możliwa po uzyskaniu środków na ten cel. W roku 2020 planowane jest zadanie inwestycje związane z przeniesieniem przystanku Górniki-Gospoda i budową zatoki autobusowej przy skrzyżowaniu z ul. Jagodnik oraz przebudowa przystanku Górniki-Pętla - wylicza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Bytom nie planuje ustawić przy DK 78 tablic informacyjnych kierujących do zabytków i atrakcji Bytomia. Takie tablice stoją przy tej trasie chociażby w Gliwicach, informując np. o Radiostacji Gliwice, Stadionie Miejskim czy basenach.
Prowadząc eksploatację dróg w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym należy się liczyć z następstwami podziemnej eksploatacji górniczej. Co ciekawe, pod DK 78 spodziewać się można nie tylko wyrobisk powęglowych, lecz także porudnych - w obrębie Bytomia i Tarnowskich Gór. Nie są one jednak powodem żadnych uszkodzeń tej trasy.
- Pod Drogą Krajową nr 78 w Bytomiu i w jej najbliższym sąsiedztwie prowadzona była w przeszłości płytka eksploatacja galmanu i żelaziaka brunatnego. W pobliżu tej drogi zlokalizowanych jest kilkanaście szybów i szybików porudnych - informuje Tomasz Sanecki z UM Bytom.
W Tarnowskich Górach DK 78 przebiega nad płytkimi wyrobiskami dawnej kopalni rud ołowiu i srebra. Również i tam nie notowano od dawna nowych zapadlisk pogórniczych. Poprzednie miało miejsce kilkanaście lat temu, ale poza obrębem DK 78.
- Do szkód dochodzi niezwykle rzadko. Przy ul. Wojska Polskiego zapadł się rzeczywiście środek garażu, ale od tamtej pory nie było tak spektakularnych zdarzeń. Co nie znaczy, że do szkód nie dochodzić będzie w przyszłości - stwierdza Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Droga Krajowa nr 78 w obecnym kształcie funkcjonuje od wprowadzenia 9 listopada 2000 r. zmienionej numeracji dróg krajowych w Polsce. Dla szeregu miejscowości w województwie śląskim stanowi ona główną trasę dojazdową do lotniska w Pyrzowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.