W piątek, 15 maja, po ponaddwumiesięcznej przerwie udostępnione zostają ponownie Sztolnie Walimskie w Górach Sowich. Okres ich zamknięcia wykorzystano na przeprowadzenie niezbędnych robót górniczych.
- Podjęliśmy decyzję o udostępnieniu sztolni na najbliższe trzy weekendy, zaczynając od 15 maja, na piątek, sobotę i niedzielę w godz. 9.00-18-00. Zwiedzanie jedynie indywidualne pod nadzorem naszych pracowników, oczywiście zachowując narzucone obostrzenia, takie jak: dezynfekcja rąk, obowiązkowa maseczka i zachowanie odległości - informuje Marcin Pasek, przewodnik po Sztolniach Walimskich.
Sztolnie były nieczynne od 12 marca, kiedy to Wioletta Sowa, p.o. dyrektora Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu wydała zarządzenie w sprawie czasowego zamknięcia świetlic wiejskich oraz Zamku Grodno i Sztolni Walimskich w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Początkowo przewidywano dwutygodniowy okres zamknięcia, później jednak przedłużono je na czas nieokreślony.
- Przerwę związaną z narodową kwarantanną wykorzystaliśmy na dodatkowe zabezpieczenie wejść do podziemi oraz fragmentu drugiej sztolni i jesteśmy w trakcie remontu elewacji pawilonu handlowego - dodaje Marcin Pasek.
Górnicze prace zabezpieczające polegały na opinaniu siatką wejść do sztolni. Było to związane z wietrzeniem i pękaniem skały. Konieczne okazało się kotwienie stalowymi prętami wklejanymi w wywiercone otwory. Do tego przykręcona został siatka górnicza typu MM. Natomiast w sztolni nr 2 zabezpieczony został kasztem górniczym fragment trasy z nawisem skalnym.
Zgodnie z nową organizacją ruchu, wejścia do sztolni mogą się odbywać po zakupie biletu o dowolnej porze. Dopuszczono tylko zwiedzanie samodzielne, jedynie pod nadzorem pracowników, którzy będą przemieszczać się na trasie w ślad za zwiedzającymi.
Zespół trzech sztolni połączonych dwoma obszernymi poprzecznymi korytarzami wydrążono w Walimiu w latach 1944-1945, w czasie budowy kwatery głównej wodza Trzeciej Rzeszy. Sztolnie liczą od 70 do 90 m długości. Po zabezpieczeniu górniczym, 4 lutego 1995 r. zostały udostępnione do zwiedzania pod nazwą Podziemne Fabryki Walimia. W 2002 r. zmieniono ją na Muzeum Sztolni Walimskich, w 2004 r. na Podziemia Walimskie, a jesienią 2006 r. przyjęto nazwy Sztolnie Walimskie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.