Gdy ruch turystyczny ustał z powodu pandemii, a tarnogórska sztolnia i kopalnia zostały z konieczności zamknięte, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej postanowili przymusowy wolny czas wykorzystać w sposób pożyteczny. Tak jak ich koledzy po fachu, m.in. z kopalni w Wieliczce, włączyli się w działania na rzecz ochrony zdrowia.
- W kwietniu nasze przychody były bliskie zera. Niewielki przychód osiągnęliśmy ze sklepu internetowego. Pamiętajmy, że przychód, to nie dochód. Teraz generujemy jedynie stratę. Jesteśmy stowarzyszeniem, dla którego nadrzędnym celem jest udostępnianie obiektów pogórniczych naszej ziemi tarnogórskiej dla zwiedzających. Nigdy nie robiliśmy tego dla pieniędzy, dla tego jest nam bardzo trudno w tym czasie. Staramy się o pomoc z różnych źródeł, mamy nadzieję, że jedyny obiekt wpisany na Śląsku na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO przetrwa ten ciężki okres i będzie dalej wielką atrakcją turystyczną naszego regionu - informuje Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w okresie przestoju potrzebowały tylko minimalnej liczby pracowników, sprawujących dozór i dokonujących przeglądy. Także dom noclegowy SMZT przestał przyjmować gości i jego personel zyskał niespodziewanie wolny czas. Spożytkowano go, zajmując się działalnością daleką od statutowej SMZT, czyli maseczkami ochronnymi.
- Jeżeli chodzi o maseczki... nie zawsze trzeba kierować się tylko zyskiem. W dobie epidemii byłoby to nieetyczne. Członkowie naszego Stowarzyszenia zakasali rękawy i sami zajęli się produkcją maseczek pro publico bono. Wyprodukowaliśmy ich ponad 1200, m.in. dla szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach, dla szpitala ojców Kamilianów, dla szpitala specjalistycznego w Bytomiu, domów pomocy społecznej, a także Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji Repty - informuje Grzegorz Rudnicki.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej utworzone zostało w 1953 r. Pod obecną nazwą działa od 1959 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.