Mobilizacja dodatkowych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju może pobudzić inwestycje warte ponad 580 mld zł i stworzyć blisko ćwierć miliona nowych miejsc pracy - przekonują Forum Energii i Konfederacja Lewiatan.
Organizacje uważają ponadto, że inwestycje w sektorze energii powinny być elementem strategii wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
Forum Energii oraz Konfederacja Lewiatan w opublikowanym w poniedziałek, 11 maja, raporcie zwracają uwagę, że koronawirus wywołał szok gospodarczy na całym świecie.
"W Polsce w tym roku zanotujemy pierwszą recesję od blisko 30 lat. Rządy poszczególnych krajów przygotowują doraźne pakiety pomocowe, wspierające przedsiębiorców" - podkreśliły organizacje.
Oceniły, że jest właśnie odpowiedni moment, by pomyśleć o przestawieniu gospodarki na nowocześniejsze tory, opartej o niskoemisyjne źródła energii.
Think tank i instytucja zrzeszająca pracodawców przygotowały pakiet pt. "Impuls energii dla Polski", którego celem jest wykazanie, iż zmobilizowanie dostępnych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju może pobudzić inwestycje o łącznej wartości ponad 580 mld zł. Według organizacji inwestycje te przełożą się na powstanie 240 tys. nowych miejsc pracy.
"Te inwestycje są kluczowe z perspektywy szeroko pojętego dobrobytu społecznego. Beneficjentem środków są nie tylko firmy, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe. Chodzi nam nie tylko o wspieranie miejsc pracy, ale zmniejszenie rachunków poprzez poprawę efektywności energetycznej oraz tanią energię ze źródeł odnawialnych" - podkreślono.
Organizacje wskazują, że o tym jak szybko wyjdziemy z koronakryzysu, zleżeć będzie od sensowność podejmowanych kroków. Państwo będzie miało ważną rolę do odegrania gdyż musi przywrócić pewność regulacyjną inwestycji, zapewnić stabilność funkcjonowania biznesu oraz wesprzeć obszary, które się chwieją.
- Musi starać się rozwiązać nie tylko kryzys ekonomiczny, ale mieć na uwadze kryzys środowiskowy i nierówności społeczne, które ograniczają nasz rozwój - zwróciła uwagę prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera.
"Impuls energii dla Polski" przewiduje zwiększenie wykorzystania państwowych środków publicznych oraz funduszy unijnych w dwunastu obszarach.
Organizacje podkreślają, że m.in. termomodernizacja budynków, niskoemisyjny transport oraz modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznej, wymagają zwiększenia poziomu inwestycji i pilnego wsparcia już teraz. Inne wymagają działań długofalowych, które należy zainicjować już dzisiaj, by zmobilizować przyszłe środki finansowe. Według Forum jak i Lewiatana to np.: morska energetyka wiatrowa, wpieranie zdolności produkcyjnych firm tworzących urządzenia OZE czy niskoemisyjne technologie przyszłości czy budowa nowych kompetencji pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.