Około 140 mln zł będzie kosztować likwidacja kopalni Olkusz-Pomorzany, która z końcem tego roku zakończy wydobycie. Zakład należy do Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław, które są częścią Grupy Kapitałowej Stalprodukt. Kopalnia w ciągu 46 lat działalności wydobyła ponad 92 mln t rudy cynkowo-ołowiowej. Pierwotnie zakładano, że zakończy eksploatację w 2021 r. Pandemia koronawirusa wpłynęła jednak na ceny metali i tym samym zadecydowano, że rok 2020 będzie ostatnim dla kopalni Olkusz-Pomorzany.
O tym, że zakład zostanie zlikwidowany w br., Stalprodukt poinformował w raporcie bieżącym opublikowanym 29 kwietnia.
„Zarząd Spółki, mając na uwadze negatywne skutki społeczne likwidacji Kopalni Olkusz-Pomorzany, podejmie działania, aby w jak największym stopniu złagodzić te skutki” – zasygnalizowano w raporcie.
Kopalnia prowadzi eksploatację na złożach Pomorzany, Olkusz (część zarzucona) oraz Klucze I. Eksploatację złoża Pomorzany rozpoczęto w 1974 r. i do końca 2019 r. wydobyto 82,7 mln t rudy cynkowo-ołowiowej. Eksploatację złoża Olkusz rozpoczęto w 2004 r. i wydobyto 5,8 mln t rudy. Eksploatację złoża Klucze I rozpoczęto w 2009 r. i wydobyto 2,2 mln t rudy.
Przez wiele lat z kopalni Olkusz-Pomorzany wydobywano ponad 2,6 mln t rudy rocznie, o zawartości procentowej cynku powyżej 4 proc. i powyżej 1,7 proc. ołowiu. Od kilku lat spadały wielkość wydobycia oraz zawartość procentowa metali. W 2019 r. wydobycie wyniosło już tylko 1,6 mln t, zawartość cynku była na poziomie 2,6 proc., a ołowiu 1,3 proc.
„Na koniec 2019 r. stan zasobów przemysłowych był na poziomie 3,7 mln t. W roku 2020 zgodnie z planami rocznymi spółki zaplanowano wydobycie na poziomie 1,5 mln t rudy o analizie 2,5 proc. cynku i 0,9 proc. ołowiu. Plan wydobycia realizowany jest zgodnie z założeniami. Tak więc należy szacować, że na koniec 2020 roku zasoby przemysłowe rudy na eksploatowanych przez Spółkę trzech złożach będą na poziomie około 2 mln t” – poinformowano w raporcie.
Zarząd, podejmując decyzję o zakończeniu wydobycia rudy cynkowo-ołowiowej z kopalni Olkusz-Pomorzany z dniem 31 grudnia 2020 r., wziął pod uwagę stan zasobów, tj. ich ilości, jakości i rozlokowanie na poszczególnych oddziałach wydobywczych. Wziął także pod uwagę doświadczenia z likwidowanych kopalń, czyli kopalń Bolesław i Olkusz, będących wcześniej w strukturach ZGH Bolesław, oraz możliwości zapewnienia wielkości i jakości wydobycia po 2020 r., w aspekcie wysokości kosztów produkcji.
„Łącznie z kopalni Olkusz-Pomorzany w latach 1974-2020 zostanie wydobyte 92,3 mln t rudy. Pozostawienie na dzień 31 grudnia 2020 r. tylko około 2 mln t zasobów przemysłowych będzie niewątpliwym sukcesem i należy uznać to za sczerpanie złoża do czysta. Uwzględniając powyższe, z powodu sczerpania zasobów zakończenie wydobycia 31 grudnia 2020 r. wydaje się w pełni uzasadnione” – podkreślono w raporcie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.