Podczas czwartkowego spotkania związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej przedstawiły zarządowi swoją propozycję dotyczącą programu antykryzysowego. W piątek strona społeczna ma się w tej sprawie ponownie spotkać z przedstawicielami zarządu spółki. Obydwie strony mają nadzieję, że uda się wreszcie podpisać porozumienie.
W czwartek (7 maja) związkowcy najpierw spotkali się we własnym gronie, żeby uzgodnić kolejne stanowisko dotyczące programu antykryzysowego zaproponowanego przez zarząd. Kierownictwo spółki chce na okres trzech miesięcy o 20 proc. zmniejszyć pensje i czas pracy górników. Początkowo związkowcy ustalili, że są w stanie zaakceptować takie rozwiązanie pod warunkiem, że rząd i zarząd przedstawią program naprawczy spółki, który da gawarnacje jej funkjconowania w dłuższym okresie czasu. Termin, kiedy taki program miał zostać ujawniony minął w poniedziałek, 4 maja.
W efekcie strona społeczna zapowiedziała, że przedstawi nowe stanowisko w tej sprawie. Początkowo miało ono być znane we wtorek, ale związkowcy zastrzegli, że potrzebują więcej czasu. Po dzisiejszym spotkaniu związkowcy spotkali się następnie z zarządem PGG.
- Sytuacja stała się patowa i musimy z tego wyjść. Podczas spotkania przedstawiliśmy zarządowi nową propozycję, ale na razie nie będziemy informować o szczegółach - zastrzegł Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.
Wg naszych informacji związkowcy chcą, aby obniżenie płac i wymiaru czasu pracy zostało wprowadzone na początek w tym miesiącu. Po tym okresie strony miałby ocenić jak sprawdza się takie rozwiązanie. To dawałoby również więcej czasu na przygotowania programu naprawczego dla PGG i całej branży, na którego przedstawienie czeka strona związkowa - taki program miałby zgodnie z oczekiwaniami związków zostać przedstawiony na początku czerwca. Strona społeczna chce również, żeby od czerwca częściowo przywrócone zostały roboty przygotowawcze i inwestycyjne w kopalniach.
Spotkanie pomiędzy zarządem PGG i związkowcami ma się rozpocząć w piątek (8 maja) o godz. 9 w katowickiej siedzibie spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.