W krótkim terminie złoty pozostanie stabilny w przedziale 4,52-4,56/EUR - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych SPW w ciągu najbliższych tygodni będą konsolidować się w przedziale 1,30-1,60 w przypadku papierów 10-letnich.
- Przed nami długi weekend, nie tylko w Polsce, przez co aktywność inwestorów będzie mniejsza, a EUR/PLN pozostanie stabilny. Od pewnego czasu widać, że rynek testuje poziom 4,55. Część traderów krótkoterminowych gra przy tym na osłabienie złotego, ze względu na trwające QE Narodowego Banku Polskiego, które w normalnych warunkach doprowadziłoby do osłabienia złotego. Biorąc jednak pod uwagę, że podobne działania stały się w ostatnim czasie standardem na świecie. Osłabienie z marca wynikało z czynników globalnych i te czynniki nadal będą decydowały o notowaniach - powiedział analityk BNP Paribas, Wojciech Stępień.
- Obecnie złoty jest w miarę bezpieczny, przez co nie spodziewam się w krótkim terminie powrotu EUR/PLN do poziomu 4,60 i spodziewam się, że zostaniemy w przedziale 4,52-4,56 - dodał.
Podczas czwartkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności na długim końcu krzywej wzrosły o 7 pb wobec środowego zamknięcia.
- W czwartek obserwujemy lekkie wzrosty rentowności na długim końcu i wystromienie krzywej. Może to wynikać z tego, że w ostatnim czasie skup obligacji przez NBP odbywa się z pominięciem rynku, przez BGK lub PFR. Poziomy rentowności 1,3-1,4 proc. w przypadku 10-latek mogą ograniczać spadki. Z drugiej strony świadomość inwestorów, że NBP nadal może skupować papiery z rynku, jest czynnikiem ograniczającym wzrosty dochodowości. W najbliższych tygodniach oczekujemy konsolidacji obligacji 10-letnich w przedziale 1,3-1,6 proc. - powiedział Stępień.
Ministerstwo Finansów podało w komunikacie, że w maju planuje dwa przetargi sprzedaży obligacji (7 i 21 V) o łącznej wartości 6-14 mld zł. Stępień ocenił, że taki poziom podaży w krótszym terminie wskazuje raczej na możliwy ruch rentowności w dół.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,597 proc. (-3 pb), a niemieckich -0,563 proc. (-7,9 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.