Od 1 maja br. do końca lipca koncern hutniczy ArcelorMittal Poland wprowadza przestój ekonomiczny, podczas którego pracownicy będą otrzymywać od 60 do 80 proc. wynagrodzenia, w zależności od okresu przebywania na tzw. postojowym. Zarząd spółki porozumiał się w tej sprawie ze związkowcami.
- ArcelorMittal Poland zakończył negocjacje ze związkami zawodowymi dotyczące m.in. wynagrodzenia postojowego w czasie kryzysu wynikającego z epidemii Covid-19. Firma podpisała ze związkami zawodowymi porozumienie, które będzie obowiązywało od 1 maja do 31 lipca 2020 r. Jest ono wynikiem uzgodnień we wzajemnej dyskusji i zabezpiecza interesy pracowników - poinformowała Marzena Rogozik z biura komunikacji i dialogu lokalnego spółki.
- Należy podkreślić, że tzw. wynagrodzenie postojowe nie będzie niższe niż płaca minimalna w Polsce - dodała przedstawicielka zatrudniającej ponad 10 tys. pracowników spółki.
Pełny tekst porozumienia, dotyczącego wprowadzenia w firmie przestoju ekonomicznego dla wszystkich grup zawodowych, opublikowały działające w koncernie związki zawodowe. Pod dokumentem podpisali się szefowie trzech reprezentatywnych central: Solidarności, Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników ArcelorMittal Dąbrowa Górnicza oraz NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland.
W porozumieniu zapisano m.in., że w czasie przebywania na przestoju, podczas którego pracownik pozostaje w gotowości do pracy w domu lub w innym wybranym przez siebie miejscu, otrzymuje on 80 proc. wynagrodzenia, gdy łączny okres postojowego nie przekracza 14 dni roboczych. Gdy będą to 15-24 dni robocze - wynagrodzenie wyniesie 75 proc., 25-40 dni roboczych - 70 proc., a powyżej 40 dni roboczych - 60 proc.
Porozumienie zawarto - jak czytamy w dokumencie - "mając na uwadze istotne pogorszenie sytuacji finansowej spółki, będące efektem zmniejszonej ilości zamówień spowodowanej wystąpieniem Covid-19, oraz poszukiwanie przez spółkę rozwiązań mających na celu ochronę miejsc pracy" - w ramach przepisów dotyczących tzw. tarczy antykryzysowej.
W okresie przestoju ekonomicznego pracę mogą świadczyć pracownicy niezbędni z punktu widzenia realizacji złożonych przez klientów zamówień, oraz osoby potrzebne do zabezpieczenia podstawowych funkcji w spółce - ciągłości procesów produkcyjnych, płacowych, finansowych, informatycznych, zakupowych. O wytypowaniu osób do pracy pracownicy mają być informowani z 24-godzinnym wyprzedzeniem.
"Spółka w formie odrębnego komunikatu poinformuje pracowników (...) o skróceniu przestoju ekonomicznego i obowiązku powrotu do pracy wszystkich pracowników lub też pracowników z wybranych jednostek organizacyjnych" - czytamy w porozumieniu.
Porozumienie dotyczące przestoju ekonomicznego pozwoli koncernowi na skorzystanie ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej w postaci dofinansowania wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
W marcu br. koncern ArcelorMittal Poland poinformował o odłożeniu w czasie ponownego uruchomienia wielkiego pieca w Krakowie, który pierwotnie miał ruszyć w drugiej połowie tego miesiąca. Decyzja ta - jak wówczas informowano - wynikała z niepewności związanej z rozprzestrzenianiem się w Europie choroby Covid-19 oraz z nieprzewidywalności rozwoju sytuacji. Część surowcowa krakowskiej huty została tymczasowo zatrzymana pod koniec listopada 2019 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.