Trzy lata pozostało do końca koncesji na wydobycie przez PGNiG ropy naftowej spod wyspy Wolin i Wyspy Chrząszczewskiej. Spółka nie zamierza poszukiwać dalszych złóż w tamtym rejonie.
Niedługo minie pół wieku od odkrycia złoża Kamień Pomorski. Stało się to w 1972 r., a początkowe zasoby oszacowano na 1,75 mln t ropy naftowej. Złoże odkryto na liczącej około 10 km kw. Wyspie Chrząszczewskiej, położonej na zachód od Kamienia Pomorskiego pomiędzy stałym lądem a wyspą Wolin. Eksploatację podjęto na wyspie w rejonie wsi Buniewice. Prócz tego z tego samego złoża wydobycie prowadzone jest również na sąsiedniej wsypie Wolin.
- Wydana przez ministra środowiska koncesja na wydobywanie ropy naftowej ze złoża „Kamień Pomorski” jest ważna do dnia 21 czerwca 2023 r. i obejmuje swoim obszarem gminy Wolin, Dziwnów i Kamień Pomorski. Inaczej mówiąc, złoże kamień Pomorski znajduje się częściowo w obszarze Wyspy Chrząszczewskiej, a częściowo Wyspy Wolin. Złoże eksploatowane jest czterema odwiertami, dwa z nich znajdują się w miejscowości Zastań na Wyspie Wolin, a dwa na Wyspie Chrząszczewskiej. Na Wyspie Chrząszczewskiej znajduje się też główna instalacja Kopalni Ropy Naftowej Kamień Pomorski. Ropa naftowa transportowana jest cysternami samochodowymi - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Spółka nie podjęła jeszcze decyzji co do dalszych planów względem złoża Kamień Pomorski. Jest już ono w znacznej części wyeksploatowane, a decyzja o ewentualnym przedłużeniu koncesji będzie zależała od wielkości produkcji i ceny ropy naftowej na rynku. PGNiG poinformowało też, że nie planujemy prowadzić prac poszukiwawczych w pozostałej części wyspy Wolin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.