Prawdopodobnie gdyby nie pandemia koronawirusa, ulicami niektórych miast przeszedłby dziś pierwszomajowy pochód. Taka manifestacja organizowana w wielu krajach dla uczczenia Święta Pracy, przypadającego 1 maja.
Szczególną popularnością ta forma uczczenia Święta Pracy cieszy się w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Nam 1 maja kojarzy się głównie z czasami PRL, jednak święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka (międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych) dla upamiętnienia strajku robotników z Chicago w pierwszych dniach maja 1886 r.
1 maja jest od 1950 r. w Polsce świętem państwowym, wolnym od pracy. W kościele katolickim natomiast obchodzi się w tym dniu wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. To rozwiązanie wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.
Od 2001 r. 1 maja w Europie organizuje się tzw. Euro May Day. To inicjatywa, która zwraca uwagę na potrzebę zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących.
Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł wdrożyła Barcelona, a rok później obchody Euro May Day objęły całą Europę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.