Otwartą bazę usług związanych z transportem na minuty czy transportem współdzielonym tworzy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Chodzi o zebranie w jednym miejscu ofert firm i instytucji oferujących różne usługi związane z mobilnością i komunikacją publiczną.
Jak poinformowała w środę, 29 kwietnia, rzeczniczka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kamila Rożnowska, baza funkcjonuje jako część portalu InfoGZM dotycząca epidemii, w której znajdują się m.in. wykazy szpitali, aptek czy stacji sanepidu na obszarze Metropolii, a także aktualne przepisy i dane na temat zakażeń czy zachorowań.
Odnośnik do portalu InfoGZM jest m.in. na głównej stronie internetowej GZM. Wcześniej można było tam znaleźć dane dotyczące demografii, finansów, infrastruktury, środowiska czy gospodarki na obszarze 41 miast i gmin członkowskich Metropolii.
W związku z epidemią koronawirusa, bazę portalu - koordynowanego przez departament strategii i polityki przestrzennej urzędu metropolitalnego - pod koniec marca br. poszerzono o informacje z zakresu zdrowia publicznego. Obecnie pojawiły się tam nowe funkcjonalności, związane m.in. z ułatwieniem dostępu do usług i ofert transportowych, również udogodnień związanych bezpośrednio z czasem epidemii.
Jak przekazała Rożnowska, w tym wypadku chodzi m.in. o oferty dla personelu medycznego: pakietu bezpłatnych przejazdów w Uberze czy bezpłatnego wypożyczenia jednośladów firm Blinkee czy Super Soco Polska. W bazie znajdują się też informacje dla wszystkich: o różnych alternatywnych środkach transportu (wypożyczalniach hulajnóg, samochodów, ofertach taksówek) dostępnych w okolicy.
"Pandemia koronawirusa pokazuje nam, jak bardzo ważne jest, by móc się przemieszczać i by mieć dostęp do aktualnych informacji o dostępnych usługach mobilnościowych w jednym i oficjalnym źródle, które obejmie różne oferty transportowe, być może i takie, z których wcześniej nie korzystaliśmy, bo o nich nie wiedzieliśmy" - wskazał, cytowany przez rzeczniczkę, członek metropolitalnej rady ds. nowoczesnej mobilności Jakub Stęchły.
W skład tego zespołu wchodzą eksperci doradzający Metropolii w zakresie budowania systemu zrównoważonej mobilności miejskiej. Chodzi nie tylko o transport publiczny, ale o inne usługi - wypożyczalnie czy współdzielenie pojazdów - które mogą usprawnić codzienne podróże np. z domu do pracy.
"Postanowiliśmy stworzyć bazę usług mobilnościowych, które ułatwią nam funkcjonowanie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie" - dodał Stęchły.
Dlatego w bazie znalazły się aplikacje pokazujące dostępność np. wypożyczalni samochodów, hulajnóg, skuterów, możliwości skorzystania z transportu współdzielonego czy komunikacji miejskiej. Uwzględniono też obowiązujące zmiany w działaniu transportu zbiorowego - Zarządu Transportu Metropolitalnego i Kolei Śląskich.
Baza nie jest zamknięta; można zgłaszać do niej propozycje - poprzez adres poczty elektronicznej: mobilnosc@metropoliagzm.pl.
Portal InfoGZM zawierający nową bazę dostępny jest pod adresem: infogzm.metropoliagzm.pl/mapy/Covid.html.
Służby prasowe GZM polecają też regularne odwiedzanie strony metropoliagzm.pl, która codziennie zbiera informacje o działaniach swoich miast i gmin w związku z koronawirusem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.