Zapewnienie możliwości skutecznego ubiegania się o pomoc na ratowanie firmy - to cel przygotowanego przez resort rozwoju projektu ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, którym w środę, 29 kwietnia, zajmuje się Sejm.
Jak napisano w uzasadnieniu, pomoc - którą przewiduje się na 120 mln zł rocznie - może być udzielana na ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i restrukturyzację. Co do zasady jest udzielana w formie pożyczki.
Według projektu pomoc na ratowanie ma charakter pilny i tymczasowy; zakłada wsparcie przedsiębiorcy w formie pożyczki na krótki czas, od momentu znacznego pogorszenia się jego sytuacji finansowej, do momentu wypracowania planu restrukturyzacji.
Z kolei tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne może być przyznawane na okres dłuższy niż w przypadku pomocy na ratowanie, jako jego kontynuacja lub jako samodzielny instrument. Ma służyć przedsiębiorcom w sytuacjach, gdy będą w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale przedtem będą potrzebowali wsparcia w okresie bezpośrednio poprzedzającym restrukturyzację.
Pomoc na restrukturyzację jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali spójny i dalekosiężny plan restrukturyzacji. Warunkiem jest również posiadanie wkładu własnego na restrukturyzację. Jak napisano, jej celem jest usunięcie przyczyn trudności, a nie samo wyrównanie strat.
Projektowana regulacja wprowadza nową formę pomocy na restrukturyzację w postaci ulgi w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej.
W projekcie zawarto warunki, jakie będą musieli spełnić przedsiębiorcy, aby móc się ubiegać się o pomoc publiczną na ratowanie i restrukturyzacje w formie wsparcia finansowego i pomoc publiczną na restrukturyzację w formie ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej, a także zasady, według których będzie udzielana pomoc publiczna na ratowanie i restrukturyzację w tych formach.
Projekt ustawy określa, że pomocy publicznej w formie wsparcia finansowego będzie udzielał minister właściwy do spraw gospodarki, a pomocy publicznej w formie ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej - organ, który nałożył tę karę. Minister właściwy do spraw gospodarki, wskazany w ustawie jako organ udzielający pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzacje w formie wsparcia finansowego będzie mógł powierzyć udzielanie tej pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu w drodze umowy.
Projekt ustawy przewiduje ponadto uchylenie przepisu znajdującego się w ustawie Prawo restrukturyzacyjne, który zawiera delegację do wydania rozporządzenia w sprawie warunków, zasad, trybu i podmiotu w zakresie udzielania pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację.
Według autorów, efektem wprowadzenia projektowanej regulacji będzie możliwość wsparcia przez środki publiczne procesów restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach, podejmujących działania naprawcze w związku z występującymi sytuacjami kryzysowymi. Uchwalenie projektu ustawy zapewni wdrożenie programu pomocowego, zaakceptowanego przez KE, przewidzianego jako jeden z instrumentów programu Polityka Nowej Szansy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.