Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizator komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zapowiedział na środę zmianę rozkładów 20 linii autobusowych. Decyzję podjął na podstawie otrzymanych zgłoszeń i własnych analiz ws. napełnień pojazdów w czasie epidemii.
Jak wynika z wtorkowej informacji ZTM, linie autobusowe nr 86, 92, 98, 111, 143, 146, 173, 189, 286, 289, 623 i 982 od środy będą kursowały w dni robocze według specjalnych rozkładów jazdy, zakładających ograniczenia w kursowaniu w godzinach poza szczytami komunikacyjnymi.
Linie autobusowe nr 53, 96, 127, 164, 196, 227 i 264 w dni robocze będą kursowały wg rozkładów sobotnich. Na linii nr 111 zwiększona zostanie wielkość taboru - ze standardowego na przegubowy. Wcześniej planowane zmiany dla linii nr 52 i 700 nie zostaną wprowadzone.
Organizator transportu zaleca, aby informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej sprawdzać przed wyjściem z domu, bo różne korekty wprowadzane są na bieżąco - i nie zawsze są na bieżąco uwzględniane na tablicach przystankowych.
ZTM wprowadza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji od połowy marca br. Dotąd wprowadzono zmiany w rozkładach obejmujące ok. 180 linii autobusowych, w tym zawieszono 35 linii. W znacznej mierze zmieniono także funkcjonowanie komunikacji tramwajowej i trolejbusowej. Do tego pojawiają się zmiany wynikające z prac remontowo-modernizacyjnych np. na sieci tramwajowej.
Organizator komunikacji w Metropolii wyjaśnia, że po zamknięciu szkół, uczelni i wielu zakładów, a także po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń dot. liczby dostępnych miejsc w pojazdach transportu publicznego, znacznie spadły potrzeby przewozowe. Zmniejszyły się też możliwości przewoźników, z którymi współpracuje ZTM.
Zarząd argumentuje, że z wielu połączeń korzysta tylko 10-15 proc. z wcześniejszej liczby podróżnych. Gdzie indziej frekwencja wciąż jest wysoka. Dlatego ZTM wzmacnia te linie, z których korzystają pasażerowie niemogący pozwolić sobie w tym trudnym czasie na pracę zdalną.
ZTM deklaruje przy tym, że liczbę pasażerów w pojazdach weryfikują wyznaczeni pracownicy. Informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. można też wysyłać na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl. Na najbardziej obciążonych połączeniach oferta transportowa nadal ma być zwiększana, a na najmniej - ograniczana.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.