Komisja Europejska zatwierdziła dodatkowe 120 mln zł na budowę elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jak zaznacza resort, przedsięwzięcie finansowane jest z programu Polska Cyfrowa, a wkład unijny to 101,5 mln zł.
- Projekt zostanie poszerzony o nowe usługi i funkcjonalności, które umożliwią załatwienie spraw online, bez konieczności kontaktu osobistego pacjentów z personelem medycznym - mówi cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zaznacza, że są to bardzo ważne zmiany, szczególnie ze względu na obecną sytuację zagrożenia epidemiologicznego.
Napisano, że uruchomienie kolejnych usług publicznych w ramach projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych stanowi kontynuację długofalowej wizji rozszerzania dostępu do usług świadczonych drogą elektroniczną.
Wskazano, że dzięki dodatkowym środkom wdrożona już usługa e-recepty zostanie poszerzona o możliwość zdalnego zamówienia e-recepty przez pacjentów oraz ich opiekunów prawnych przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
- Wprowadzenie tej funkcjonalności pozwoli na kontynuację leczenia farmakologicznego przez pacjentów bez potrzeby osobistego stawiania się w placówce medycznej - wyjaśniono.
W projekcie - jak wskazano - wprowadzona zostanie także usługa centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia.
- Poprzez IKP pacjent będzie miał dostęp do informacji o podmiotach leczniczych realizujących świadczenia oraz terminach dostępnych wizyt - czytamy. Zaznaczono, że dzięki temu będzie można zapisać się na wybraną wizytę bądź ją odwołać.
W rozszerzonym projekcie planowana jest także nowa usługa teleporady, która - jak napisano - umożliwi odbywanie wybranych świadczeń w formie videorozmowy lub rozmowy telefonicznej.
- Realizując świadczenie w tej formie pacjent w zależności od potrzeb będzie mógł uzyskać e-receptę, e-skierowanie czy też eZLA, czyli zwolnienie lekarskie - zaznaczono.
Dodano, że zaplanowane działania wpłyną na poprawę jakości usług. Zapewnią też lepsze planowanie zasobów opieki zdrowotnej oraz umożliwią podmiotom wykonującym działalność leczniczą realizować więcej spraw on-line.
Realizacja projektu zostanie przedłużona do końca 2021 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.