Decyzja rządu o możliwości udostępnienia lasów i parków narodowych obowiązuje od poniedziałku, 20 kwietnia. Część dyrektorów parków narodowych zdążyła wydać już stosowne zarządzenia, jednak nie wszystkie miejsca są na razie dostępne. Dotyczy to także zabytkowych terenów pogórniczych, znajdujących się w granicach parków narodowych.
Jak nas poinformowano w dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego, nowe zarządzenie jest jeszcze procedowane, dlatego nie zostało ono umieszczone wczoraj na stronie internetowej parku. Najważniejszą pogórniczą atrakcją tego parku jest Jezioro Turkusowe, czyli zalane wyrobisko po kopalni odkrywkowej wapienia, funkcjonującej we wsi Wapnica koło Międzyzdrojów. Dostęp do jeziora jest obecnie możliwy.
Z ograniczeniami odbywa się ruch w Karkonoskim Parku Narodowym, gdzie zamknięta jest część szlaków w górnych partiach gór. Kto uda się na wędrówkę czarnym szlakiem z Karpacza na Sowią Przełęcz, będzie musiał tą samą drogą wrócić z powrotem, bowiem wędrowanie wzdłuż granicy jest teraz niemożliwe. Wspomniany czarny szlak prowadzi przez Sowią Dolinę, czyli rejon znany ze starych sztolni.
Niedostępne są podziemia Ojcowskiego Parku Narodowego, czyli Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna. Można natomiast korzystać z płatnych parkingów samochodowych i szlaków pieszych w tym parku.
Ograniczenia obowiązujące od 25 marca zniósł całkowicie Park Narodowy Gór Stołowych. Można więc legalnie zwiedzać pozostałości nieczynnych kamieniołomów piaskowca, znajdujące się przy niebieskim szlaku z Polanicy Zdroju do Stroczego Zakrętu czy też na Skałach Puchacza nad Łężycami.
Podobnie postąpił Drawieński Park Narodowy, udostępniając swój obszar na wcześniejszych zasadach.
-Dostosowujemy się do wszystkich danych i zaleceń, jakie otrzymujemy z ministerstwa - mówi dr inż. Małgorzata Górna, zastępca dyrektora Drawieńskiego Parku Narodowego. - Przez pierwszy dzień było u nas bardzo cicho, mało odwiedzających - dodaje.
W Parku Narodowym Ujście Warty niedostępna jest tylko siedziba parku w Chyrzynie i plac z wieżą widokową przy Górce Czarnowskiej. Oznacza to, że można korzystać z tras prowadzących wzdłuż terenów dawnej eksploatacji torfu, jakie znajdują się między Wartą i kanałem Maszówek oraz przy ścieżce edukacyjnej Olszynki koło Kamienia Małego.
W odróżnieniu od innych parków, całkowicie niedostępny pozostaje Tatrzański Park Narodowy od 13 marca, w tym od 3 kwietnia także dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Nie ma więc na razie możliwości obejrzenia sztolni w Bramie Kantaka, sztolni pouranowej w Dolinie Białego czy reliktów hutnictwa w Dolinie Kościeliskiej.
W Polsce istnieją 23 parki narodowe. Tylko w trzech z nich - Gorczańskim, Pienińskim i Babiogórskim - nie zachowały się jakiekolwiek ślady eksploatacji górniczej bądź wydobycia surowców kopalnych. Nadal nieczynne są wszystkie schroniska turystyczne w parkach narodowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.