Rozwój energii odnawialnej zagraża obszarom różnorodnym biologicznie - twierdzą naukowcy z Australii. Ponad 2000 obiektów energii odnawialnej powstaje na obszarach o znaczeniu dla środowiska i zagraża naturalnym siedliskom gatunków roślin i zwierząt na całym świecie.
Zespół badawczy z University of Queensland opracował mapę lokalizacje elektrowni słonecznych, wiatrowych i wodnych na obszarach dzikiej przyrody, obszarach chronionych i kluczowych obszarach różnorodności biologicznej.
Zdaniem José Rehbein, głównego autora opracowania UQ School of Earth and Environmental Sciences - ustalenia są co najmniej niepokojące. - Oprócz ponad 2200 obiektów energii odnawialnej, które działają już w ważnych obszarach różnorodności biologicznej, obecnie budowanych jest kolejnych 900 - twierdzi Rehbein. - Obiekty energetyczne i otaczająca je infrastruktura, taka jak drogi i wzmożona aktywność człowieka, mogą być niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego. Te zmiany nie są zgodne z wysiłkami na rzecz ochrony różnorodności biologicznej - uważa naukowiec.
Większość obiektów służących produkcji energii odnawialnej w Europie Zachodniej i krajach rozwiniętych znajduje się na obszarach różnorodnych biologicznie. Tu już niewiele da się zrobić. Natomiast zdaniem Rehbeina jest jeszcze czas dla deweloperów OZE na ponowne rozważenie budowy obiektów w Azji i Afryce. Jako przykład nieporządanych działań Rehbein podaje budowę gigantycznej zapory i elektrowni wodnej w Wietnamie, której powstanie niaruszyło ekosystem parku narodowego.
Dr James Allan, partner badań z Uniwersytetu w Amsterdamie uważa, że do problemu trzeba podejść z dwóch stron. Po pierwsze: skuteczne wysiłki na rzecz ochrony oraz szybkie przejście na energię odnawialną są niezbędne, aby zapobiec wyginięciu gatunków i uniknąć katastrofalnych zmian klimatu. - Cały zespół zgadza się, że tej pracy nie należy interpretować jako przeciwdziałania odnawialnym źródłom energii, ponieważ energia odnawialna ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla - powiedział dr Allan. - Kluczem jest zapewnienie, aby obiekty energii odnawialnej były budowane w miejscach, w których nie niszczą różnorodności biologicznej - dodaje.
Jego zdaniem rozwój energii odnawialnej musi uwzględniać różnorodność biologiczną, a także emisję dwutlenku węgla i unikać wszelkiego negatywnego wpływu na różnorodność biologiczną, aby był naprawdę zrównoważony.
Zespół, na podstawie wyników swoich badań sugeruje rządom, przemysłowi i organizacjom rozwojowym, aby unikały ekspansji instalacji energii odnawialnej na obszary ochrony przyrody i planowały alternatywne lokalizacje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.