Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie rozpatrzył pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy antykryzysowej o świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych. ZUS zgodził się także na odroczenie terminu zapłaty składek – bez opłaty prolongacyjnej – w pierwszych złożonych w tej sprawie wnioskach. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski, w tym także z województwa śląskiego.
Pierwsze 15 osób samozatrudnionych, w tym 3 przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, może spodziewać się wpływu na konta świadczenia postojowego w połowie miesiąca. Zawarte w ich wnioskach oświadczenia potwierdzają, że przedsiębiorcy spełnili warunki do wypłaty świadczenia – ich przychody spadły o co najmniej 15 proc. i w marcu były niższe od 15 595,74 zł.
- Świadczenia postojowe zostaną przekazane na wskazane rachunki bankowe w planowanym terminie wypłaty świadczeń, tj. 15 kwietnia. Byli to przedsiębiorcy z Warszawy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Odroczenie terminu bez opłaty prolongacyjnej
ZUS wyraził także pierwsze zgody na odroczenie terminu zapłaty składek. Dzięki przepisom Tarczy Antykryzysowej firmy nie zapłacą opłaty prolongacyjnej. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski: Białegostoku, Sosnowca, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Poznania i Szczecina.
Jeśli chodzi o zwolnienie z opłacania składek, nastąpi ono po terminie składania dokumentów rozliczeniowych za marzec, tj. po 15 kwietnia br.
- Wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe można złożyć elektronicznie lub papierowo. Zachęcamy do korzystania z profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przy składaniu wniosku, jest to najwygodniejsza i najszybsza forma przekazania dokumentów, można to zrobić z domowego komputera, dzięki temu minimalizujemy kontakt z innymi osobami na zewnątrz - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Więcej informacji na temat form wsparcia dla przedsiębiorców można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.