W świetle obowiązujących przepisów niemożliwe było realizowanie szkoleń okresowych dla pracowników na stanowiskach robotniczych za pomocą e-learningu. Wystąpienie jednak epidemii koronawirusa wymusiło wprowadzenie zmian. Błyskawicznie na tę sytuację zareagowała Polska Grupa Górnicza, która organizuje szkolenia on-line dla swoich pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
Zarząd spółki 13 marca wstrzymał obowiązkowe szkolenia i kursy realizowane w tradycyjnej formie, czyli na sali szkoleniowej. Trzy dni później Główny Inspektor Pracy wydał zalecenia w zakresie zawieszenia obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich, dopuszczenia możliwości przeprowadzania instruktażu ogólnego w formie samokształcenia kierowanego oraz dopuszczenia możliwości przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w formie samokształcenia kierowanego w formie on-line. PGG od razu zaczęła dostosowywać się do nowych wymagań. Główną rolę w tym procesie odgrywa należące do spółki Śląskie Centrum Usług Wspólnych i jego platforma e-laerningowa.
- ŚCUW jest organizatorem kursów i szkoleń dla pracowników PGG. Najczęściej szkolenia są organizowane w formie zajęć stacjonarnych w ośrodkach szkolenia w Mysłowicach, Zabrzu oraz na terenie oddziałów Piast Ziemowit i ROW. Obecnie na naszej platformie nauczania funkcjonują szkolenia okresowe bhp dla pracodawców, osób kierujących pracownikami, osób dozoru ruchu, a także pracowników administracyjno-biurowych. W związku z zaistniała sytuację stworzyliśmy także e-learning dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Było to możliwe dzięki szybkiej reakcji Departamentu Wsparcia HR PGG, który zaczął tworzyć ścieżkę proceduralną dla tego typu szkoleń - wyjaśnia Marek Steczek, kierownik zespołu z Dziale Realizacji Szkoleń w ŚCUW.
- Ze szkoleniami ruszyliśmy w tej formie 26 marca. W następnych dniach były one rozwijane, aby zawierały więcej ciekawych elementów - dodaje.
Pierwsze ze szkoleń było dedykowane dla osób zatrudnionych na dołowych stanowiskach robotniczych. Dodane zostaną także zagadnienia przeznaczone dla niektórych grup elektromonterów, górników strzałowych oraz spawaczy. Potem będzie wdrożony program dla pracowników oddziałów powierzchni.
Komputer lub smarfon
Należy wspomnieć, że program szkoleń jest narzucony przepisami i obejmuje regulacje prawne z zakresu bhp, zagrożenia czynnikami występującymi w procesach pracy oraz stosowaną profilaktykę, zasady postępowania w razie wypadku oraz sytuacji wystąpienia zagrożeń, a także okoliczności i przyczyny charakterystycznych wypadków przy pracy.
- Każdy z pracowników ma możliwość korzystania ze szkolenia na dowolnym komputerze lub smartfonie. Założenie jest takie, że uczestnicy szkolenia korzystają z platformy e-learningowej w warunkach domowych. Każdorazowo z działów szkoleń oddziałów i zakładów PGG otrzymujemy wykaz osób, które w danym terminie będą zobowiązane do uczestnictwa w szkoleniu. Osoby te otrzymują link do platformy oraz informację o sposobie zalogowania się. Szkolenie podobnie jak w formie stacjonarnej kończy się egzaminem. Pracownicy mogę je odbyć w godz. 7.00-18.00. Po zakończeniu otrzymują informację o jego zaliczeniu i wynikach egzaminu – przedstawia przebieg szkolenia kierownik Steczek.
Z doświadczeń ŚCUW wynika, że z platformy codziennie będzie mogło korzystać od 200 do 300 pracowników. Należny jednak pamiętać, że częścią szkolenia zakresu bhp jest szkolenie stanowiskowe. Ono dalej odbywa się w kopalni lub zakładzie.
- Każdy z pracowników, który jest skierowany na szkolenie okresowe e-laerningowe, otrzymuje link wraz z kluczem uprawniający do logowania. W ten sposób tylko wybrany pracownik posiada dostęp do materiału szkoleniowego wraz z testem końcowym z właściwego zakresu tematycznego - zależny od zajmowanego stanowiska. Zgodnie z obowiązującymi w PGG zasadami, szkolenie okresowe w dziedzinie bhp jest prowadzone na stanowisku pracy i trwa dwie godziny. To cały czas realizujemy, natomiast to, co do tej pory odbywało się na sali szkoleniowej, wykonujemy przy przy wykorzystaniu technik IT – tłumaczy Grzegorz Ochman, dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG.
Wsparcie ze strony Biura BHP i Szkoleń
Dużym wyzwaniem jest zapewnienie atrakcyjności szkolenia. Uczestnicy muszą mieć dostęp do treści i materiałów, która od początku będzie dla nich zachęcająca. Przy szkoleniach stacjonarnych wykorzystuje się prezentacje. Wykładowcy potrafią też aktywizować uczestników.
- Przy szkoleniach e-learningowych konieczne jest wykorzystanie zarówno prezentacji, ale też animacji i filmów szkoleniowych. Są to narzędzia, które powinny zainteresować pracowników, a poprzez atrakcyjną formę będą wpływać na efektywne zwiększanie świadomości. Bardzo dużego wsparcia w tworzeniu platformy udzieliło nam Biuro BHP i Szkoleń w PGG. Przekazało nam filmy o zagrożeniach naturalnych, zasadach bezpiecznego wykonywania prac, a także poruszania się w wyrobiskach dołowych. Dużą cześć przekazanych materiałów stanowią animacje dotyczące okoliczności wypadków w kopalniach spółki. Pozyskaliśmy także prezentacje dotyczące aktualnych zagadnień związanych z zagrożeniami i bezpieczeństwem pracy – mówi kierownik Steczek.
- Przekazanie niezbędnej wiedzy pracownikom bez udziału osoby prowadzącej zajęcia jest bardzo trudne i wymaga przekształcenia posiadanego materiał na formę bardziej dostępną i zrozumiałą – co wymaga czasu. Należy również pamiętać, że część posiadanych przez nas filmów szkoleniowych realizowana była przed zmianą niektórych przepisów. Wykładowca na sali ma zawsze możliwość skomentowania prezentowanego materiału. Natomiast w sytuacji e-learningu takiej możliwość nie ma i przekaz multimedialny musi być jednoznaczny – dodaje dyrektor Ochman.
Wdrażanie nowego systemu na pewno jest wyzwaniem. Należy jednak wspomnieć, że ŚCUW i PGG mają doświadczenie w prowadzeniu szkoleń na odległość. Przykładem może być platforma Gwarek-online, z której korzysta wielu pracowników spółki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.