Obecne zasoby kopalni Bolesław Śmiały umożliwiają prowadzenie działalności do 2033 r. Kierownictwo zakładu ma już plan wydłużenia żywotności kopalni o prawie pół wieku. Chce sięgnąć po złoża za Rowem Bełckim.
Łaziska kopalnia pod względem geologicznym usytuowana jest w środkowej części Niecki Głównej Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, na północ od Rowu Zawady. Obszar górniczy o nazwie Łaziska II wynosi 74,35 km kw. i położony jest na terenie miast: Łaziska Górne, Mikołów, Orzesze, Tychy oraz gmin: Wyry i Ornontowice. W obszarze Łaziska II udokumentowano dwa złoża. Pierwsze, o nazwie Łaziska, gdzie aktualnie fedruje kopalnia, i drugie, o nazwie Bolesław Śmiały. Złoża te charakteryzują się niskim stopniem zagrożeń naturalnych. Autorzy koncepcji wydłużenia żywotności kopalni Bolesław Śmiały: Grzegorz Conrad, Wojciech Surma i Marian Mendecki podkreślają, że zasoby te pozwolą na efektywną i ekonomiczną eksploatację do 2033 r. Po tym okresie, jako kierunek dalszego funkcjonowania kopalni, wskazują właśnie obszar złoża za Rowem Bełckim, którego udostępnienie i eksploatację planuje się prowadzić z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kopalni.
Złoże położone jest na terenie gmin: Łaziska Górne, Wyry, Orzesze, Kobiór, w powiatach: mikołowskim i pszczyńskim, na południe od obszaru górniczego Łaziska II. Zalega ono za strefą uskokową o nazwie Rów Bełcki. Ta zaś przebiega w przybliżeniu równolegle do południowej granicy aktualnego obszaru górniczego i zrzuca wyeksploatowane już warstwy łaziskie i orzeskie na południe.
Udostępnienie kluczowego dla przyszłości łaziskiej kopalni złoża zrealizowane zostanie dwoma wyrobiskami, upadową wydobywczą i upadową transportową, wykonanymi z obszaru górniczego Łaziska II, w którym prowadzi obecnie działalność górniczą kopalnia Bolesław Śmiały. Będą one wykorzystane przez cały okres prowadzenia eksploatacji, jako podstawowe drogi odstawy urobku, transportu i wentylacji. Planuje się eksploatację pokładów na zawał, ścianami o długości 200-250 m, sporadycznie do 300 m i wysokości 1,20-3,40 m. Wybiegi ścian wyniosą od 630 m do 2430 m. Wydobycie ma kształtować się na poziomie 3300-3600 t na dobę.
Plan zakłada równoczesne prowadzenie dwóch ścian eksploatacyjnych, wybieranych po wzniosie, w celu uniknięcia zawodnienia przodków eksploatacyjnych. Autorzy koncepcji podkreślają, że złoże za Rowem Bełckim jest kontynuacją złoża Bolesław Śmiały, które zostało już wyeksploatowane do głębokości 450-650 m w rejonie szybów głównych kopalni.
Harmonogram wydobycia zakłada prowadzenie eksploatacji, poczynając od najwyżej leżącego pokładu 210, schodząc stopniowo poprzez pokłady: 212, 215, aż do najniżej leżącego pokładu 218/2. Planuje się prowadzenie eksploatacji do głębokości ok. 700 m. Inwestycja przedłuży żywotność kopalni o 45 lat.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pod waruknkiem uzyskania koncesji ! Bo opór mieszkańców będzie znaczny !
Za 10 - 15 lat to już nie będzie górnictwa. Po co te inwestycje? wybrać to co łatwo dostępne i koniec. Nieźle się ubawiłem; pół wieku.
Nie jestem pewien czy w 2033 będzie komu sprzedawać węgiel z tej kopalnii a co dopiero w 2075.